Proč byste se měli zajímat o rychlost načítání stránek

Rychlost načítání stránek je jedna z věcí o kterou by se měl starat každý webmáster a pravidelně jí kontrolovat. Ovlivňuje totiž nejen váhu ve vyhledávačích, ale také může způsobit, že přijde o návštěvníky. Podle průzkumu z roku 2013 opustí stránku jeden ze čtyř návštěvníků, pokud se nenačte do 4 vteřin. To platí pro lidi s chytrými telefony a tablety. Internetový uživatelé přistupující přes notebooky a stolní PC mají trpělivost větší.

Obecně vzato pomalejší stránky mají tendence vzbuzovat v lidech pocit, že jsou rozbité a jsou jedním z hlavních důvodů proč jdou ke konkurenci, která má stránky svižnější. Aby utekli úplně nestačí jen být rychlejší o něco, musí být načteny prakticky hned. Jestli tedy chcete obrat konkurenci, tak se připravte, že po zadání adresy do prohlížeče očekává návštěvník nějakou reakci do vteřiny a načtení do dvou.

Možná se vám to zdá jako nemyslitelné, ale tohoto cíle dnes není problém dosáhnout. Stačí využít několik starých fíglů, které byly před deseti lety v dobách pomalého internetu ještě nezbytností a mít dobrého poskytovatele hositingu.

Kde měřit?

Existuje více míst, kde můžete nezávisle změřit rychlost vašich stránek.

GTmetrix

GTmetrix-report-webcentral-cz

Služba GTmetrix možná nepodává ty nejpřesnější výsledky rychlosti, protože jejich měření probíhá ze zámoří, ale součástí je i rozsáhlá analýza vašich stránek. Jednoduše řečeno se dozvíte co je potřeba zlepšit a doporučení jak na to. Služba si zároveň uchovává data, takže je možné z historických údajů vyčíst, kde se co pokazilo. Rozhodně doporučuji prostudovat.

Pingdom

pingdom-test-webcentral-cz

Služba pingdom je oproti ostatním na měření rychlosti ideální. Má totiž datacentrum v Nizozemí, takže získáte ideální přehled jak rychle se zhruba vaše stránka načte a kde jsou případná slabá místa. O každém dotazu máte přehled ve vodopádu. Zjistíte jaký doraz byl proveden, jak na něj server reagoval a jak dlouho mu to trvalo. V podstatě to co nás nejvíce zajímá jsou rychlost reakce serverů a případné chyby, které je nutno odstranit.

Co měřit

Jedna věc je latence jednotlivých požadavků. Zvláště ty externí často nedokážeme nijak ovlivnit. Druhá je velikost jednotlivých souborů. Tam moc nemá cenu vsázet na měření ze super rychlých datacenter, kde mají servery k dispozici 100 Mbitové připojení. U nás ale je třeba počítat s tím, že existují lidé (zvláště ti, kteří mají připojení přes mobilní telefon), kteří by uvítali aby stránky byly co možná nejmenší. Takže si řekněte, že máte třeba rychlost připojení 1 Mbit/s, to je nějakých 128 KB/s. Pokud mají v součtu všechny komponenty 2 megabajty, tak to komplet budou lidé stahovat 16 vteřin. Samozřejmě dneska už máme chytré prohlížeče, které ví jak na to a stránku vykreslují postupně. Takže třeba po pěti vteřinách už je čitelná a jen se čeká na obrázky. To ale není omluva pro to, používat jako součásti designu několik megabajtů grafiky. Zvláště flash může být zlo.

Jak zlepšit rychlost načítání stránek?

Detailně vám s tím pomůže výše zmíněná služba GTmetrix. Pokud používáte nějaký redakční systém jako WordPress, Joomla! anebo Drupal, stačí vybrat jedno rozšíření, které využívá principu cachování dat. Automaticky v něm máte i aplikování mnoha doporučení z GTmetrix.

Proč měřit pravidelně

Jak bylo zmíněno na začátku rychlost vašich stránek je klíčová a v průběhu jejich vývoje se bude měnit. Má na ní vliv výkon serveru na kterém jede (software i hardware), konektivita serveru nebo spíše datacentra a samozřejmě jednotlivé prvky webu. Například když si umístíte reklamu nějaké třetí strany, může vám zpomalovat web. Takže je lepší je požádat o grafiku a umístit jí k sobě, popřípadě na nějaké CDN.

Když nastane problém je dobré jej co nejdříve řešit. Vyhledávače vám většinou dají 24 hodin po zjištění problému, vaši návštěvníci mají trpělivost různou. Nespoléhejte že vám dá vědět někdo jiný. Zvláště u návštěvníků je to problém. Čekají že to za ně udělá někdo jiný.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *