Jak přidat animovaný GIF na Facebook

Animované obrázky ve formátu GIF jsou fenoménem sociálních sítí. Oblíbené meme obrázky anebo jen scény ze známých seriálů a filmů mohou přilákat pozornost k příspěvku a zvednout počet líbí se a sdílení na neuvěřitelné hodnoty. Prostě GIF na Facebook jednoznačně patří.

Co je to GIF

GIF je zkratkou pro Graphics Interchange Format. Vytvořila je společnost CompuServe v roce 1987. Později v roce 1989 byl vylepšen, aby mohl jeden soubor obsahovat více obrázků, což byl základ pro animace. Důvodem vzniku byla potřeba bezztrátového formátu, který by se hodil pro malé jednoduché obrázky. Tím, že je bezztrátový může být libovolně upravován a znovu ukládán, aniž by to nějak poškodilo obrázek, například na rozdíl od JPEG.

GIF může obsahovat maximálně 256 barev, respektive 255 a jednu, která bude průhledná. Proto je také například filmová scéna, kterou převedete do GIF v zhoršené kvalitě.

Jak vložit GIF na Facebook

GIF na Facebook prozatím nejde ukládat, tak aby byl animovaný. Facebook jej převede na statický obrázek. Proto jej musíte mít uložený někde jinde. Pokud nemáte například webhosting či veřejně přístupné úložiště můžete využít některou veřejně přístupnou službu.

Do Facebook vkládáte přímo odkaz na GIF (musí končit příponou .gif). Například obrázek z Wikipedie:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Newtons_cradle_animation_book_2.gif

Při vkládání se rovnou načte i animace. Pozor u větších souborů může dojít k zpomalení prohlížeče.

vkladani-gif-na-fb

Odkaz můžete rovnou smazat a příspěvek doplnit vlastním textem. Samotný odkaz by Facebook stejně odstranil.

vkladani-gif-na-fb-2

Záleží kam byl příspěvek vložen, ale většinou vidíte rovnou animaci. Ostatní však uvidí pouze statický obrázek, který se aktivuje kliknutím na kolečko s GIF.

vkladani-gif-na-fb-3

Na timeline budou všichni vidět právě statický obrázek, teprve po kliknutí na něj se aktivuje. Dá se to využít k různé propagaci, například slevových kupónů.

Kde sehnat zajímavé animované GIF

Pokud potřebujte rychle sehnat vhodný GIF na Facebook ideálním místem je giphy.com. Stačí napsat co hledáte, popřípadě využít hashtag a objeví se vám nepřeberné množství animovaných obrázků, které jsou navíc připravené k vložení přímo na sociální sítě. Poté co si vyberete ten správný, klikněte na něj. Následně na záložku ADVANCED a zkopírujte si odkaz z políčka GIF DOWNLOAD. Stačí jej pak jen vložit na Facebook a máte hotovo.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *