Jak neztratit krok s Facebook

Spousta webmásterů využívá Facebook jen jako doplněk. Umístí si na web tlačítka pro sdílení a doufá, že občas někdo klikne, anebo spravují účet cizí stránky, protože musí. Problém je, že udržet krok s Facebook je opravdu náročná záležitost, zvláště pokud chcete aby přes něj chodili návštěvníci, kteří si i něco koupí. Navíc být správcem Facebook stránky je nevděčná práce, která občas připomíná spíše učitelku v mateřské školce. Určitý odpor se pak dá chápat. Jenomže pak vám ujede vlak a dohnat jej nemusí být jednoduché.

Facebook prostě musíte používat

Facebook se nonstop vyvíjí. Přibývají nové funkce, jiné se mění anebo ruší úplně. Takže z pohledu správce stránky se nic změnit nemusí, ale uživatel to uvidí jinak. Pokud chcete udržet tempo je nutné mít a aktivně využívat i svůj osobní účet. Samozřejmě nemusíte dělat to samé co ostatní a sdílet osobní věci. Pokud vás baví určité věci, tak svůj účet prostě naplno věnujte zálibám. Sdílejte fotky, videa, články, komentujte, lajkujte, diskutujte ve skupinách a odebírejte novinky.

Pokud pracujte s Facebook profesionálně musíte jej znát také nejen z monitoru stolního počítače ale i mobilu. Většina uživatelů Facebook přistupuje přes mobilní zařízení, takže je třeba mít nastudované ovládání.

Nezdržujte se zbytečnostmi

Facebook je neuvěřitelný žrout času. Věnujte se mu čistě profesionálně. Nenechte se vtáhnout do jakýchkoliv her, tedy pokud přímo s hrami nepracujete a nemusíte sledovat konkurenci. Popřípadě vaše cílová skupina dané hry hraje a vy je můžete využít jako součást marketingu. Tyto hry jsou opravdu nebezpečné 🙂

Naopak je dobré sledovat trendy. Například když vyšel nový Star Wars, Facebook nabídl zájemcům, překrýt si část svého profilového obrázku světelným mečem.

Sledujte blog Facebook

Pokud nechcete, aby vám cokoliv uteklo tak základem je sledovat newsroom.fb.com. Jednak budete mít přehled o novinkách a i o těch, které doposud nevyšly, ale také se zde často píší důležité události a trendy. Na novinky je třeba se připravit. Například pokud Facebook oznámí změnu poměrů stran pro obrázky anebo pozadí na profil, tak vše musíte už mít připravené a nevylepšovat na poslední chvíli.

Přidejte se do skupin pro správce stránek

Spousta lidí je na tom stejně jako vy. Také se musí učit držet krok, ale ve více lidech to jde o dost snadněji. Proto na Facebooku najdete spousty skupin věnující se této tématice. Jsou ideálním místem, kde můžete sdílet své myšlenky a hledat odpovědi na otázky. Z českých skupin doporučuji sledovat Staráme se o marketing (a sociálno). Jako nový člen v ní najdete spoustu informací na hodně dlouho.

Zkoušejte nové věci

Naučit se nové věci je jedna věc, ale začít je používat druhá. Je třeba tedy si vše vyzkoušet. Přitom se nebojte experimenty opakovat. Něco nemusí fungovat dneska, ale další den už ano.

Jiné věci zase nemusí být určeny na konkrétní využití, přesto zafungují. Jako příklad si uveďme hashtagy. Ty se používají k označení textu, aby se dal lépe dohledat. Na druhou stranu je ale Facebook zvýrazňuje, tak proč je takto nezkusit využít. Ono začít hashtagem #Sleva anebo #Varování celkem vzbudí pozornost.

Vyhodnocujte co funguje

Facebook má poměrně slušný arzenál různých statistik. Naučte se je používat a hlavně vyhodnocovat. Zjistěte co se lidem nejčastěji líbí a také zkuste přijít na to proč. Je to denní dobou, počasím, pozitivní náladou ze sportovního utkání? Na Facebooku všechno souvisí se vším 🙂

Zkuste zajít na nějakou tu konferenci

Online se sdílí hodně informací, ale naživo je to vždy o něčem jiném. Po celé republice se pořádají desítky setkání lidí, kteří musí se sociálním sítěmi umět pracovat. Často je to zastřešeno nějakou konferencí. Mnoho takovýchto akcí je zdarma, například Barcamp. Zkuste se podívat na přednášky, jestli by vám nějaká nevyhovovala. Naučíte se nové věci. Často se pak jde někam posedět, kde si můžete přímo s přednášejícími popovídat.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *