Šablony zdarma – nevýhody

Většina redakčních systémů by bez šablon zdarma moc dlouho nepřežila. Jsou důležitou součástí jejich existence, podobně jako další doplňky. WordPress má tu výhodu, že na wordpress.org si můžete vybrat z více jak 3 tisíc šablon, které jsou zdarma. Existují i další místa, kde nejsou požadavky tak vysoké jako pro přidání na oficiální stránky.

Velkou výhodou moderních šablon je jejich variabilita. Některé lze pár kliknutími upravit, k dalším existují doplňky, které vám pomohou upravit jednotlivé elementy, tak že je ani nepoznáte. Takže i s šablonou, která má tisíce stažení může váš web vypadat úplně originálně.

To však platí hlavně pro ty nejoblíbenější. Existuje spousta šablon, které vytvořili začínající designeři a ty mají své nevýhody.

Reklamní odkazy v patičce

Běžnou součástí šablon zdarma bylo vkládání reklamních odkazů na sponzory do spodní částí. Začínající designeři a kódeři je prodávali dokonce i u nás. Ceny se pohybovaly v tisících korunách za odkaz a většinou byly v patičce tři.

U WordPress šablon toto tak obvyklé není. Google patřičně všechny postrašil, že tato forma budování zpětných odkazů není zrovna ideální, a tak se v patičce většinou nachází jen reklama na osobní stránky tvůrce šablony. Pokud však šablonu seženete z pochybnějších zdrojů je třeba si na toto dát pozor. Mít v patičce reklamu na kasína není zrovna ideální a pokud je cílový web penalizovaný může to být problém.

Dalším problémem jsou starší šablony, které mohou mít odkaz na starý web vývojáře. Ten mezitím mohl doménu nechat expirovat, následně na ní mohl nový majitel umístit obsah, na který určitě nechcete odkazovat.

Podpora

K placeným šablonám patří i určitá, alespoň omezená, zákaznická podpora. Pokud například najdete nějakou chybu a napíšete tvůrci většinou chybu opraví. V případě, že tak neudělá můžete mu na tržišti nechat negativní hodnocení či žádat po platební bráně vrácení peněz.

Naproti tomu u šablon zdarma takovéto možnosti nemáte. To co si stáhnete je vaše a v rámci licence si s tím musíte poradit sami. Jakákoliv další oprava anebo pomoc je pouze na dobré vůli tvůrce šablony.

Aktualizace

I šablony potřebují aktualizace, zvláště pokud využívají různá rozšíření. Ačkoliv vývojáři WordPress důrazně nabádají tvůrce šablon ať rozšíření (pluginy) nechávají zvlášť a nevkládají je přímo do šablon, občas je to mimo oficiální stránky wordpress.org ignorováno. Pak může dojít k problémům s bezpečností. U placených šablon se toto většinou řeší v rámci zákaznického servisu.

Chyby

Šablony zdarma jsou často dílem začínajících designerů a kóderů, kteří nechtějí své povedené výtvory nechat jen tak. Ovšem právě začátečníci mohou opomenout nějakou tu chybu. Navíc jak bylo zmíněno výše, v případě chyb nemají žádnou povinnost je opravit, zvláště pokud se jedná o maličkosti. Maximálně napíší návod jak si to můžete udělat sami.

Vhodnost pro mobilní telefony

Google teď tlačí na provozovatele webových stránek, aby jejich stránky byly optimalizovány pro mobilní zařízení. Pokud máte účet v Google Nastroje pro Webmastery, zřejmě vám dorazil i informační email. Responzivní design se dnes stává standardem a tomu odpovídá i snaha vytvářet takovéto šablony designéry a kódery.

Než se tedy vyberete novou šablonu ujistěte se, že nemá s mobilními zařízeními problém. Jak šablonu, tak i váš web si můžete otestovat přímo na stránkách Google.

One thought on “Šablony zdarma – nevýhody

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *