„V roce 2016 může každý vytvořit hezký web na pár kliknutí, tak k čemu potřebujeme webdevelopery?“ Tato otázka se začala objevovat na některých zahraničních diskuzních fórech. Vlastně se objevuje pravidelně už po mnoho let. Squarespace, Vix, Weebly a další jsou opravdu jednoduché website buildery, v kterých se dají udělat hezké webové prezentace. Přitom není potřeba mít žádné zkušenosti s tvorbou webů. Během chvíle si naklikáte co potřebujete. Tedy pokud víte co vlastně potřebujete.
Website builder je jednoduchý nástroj ideální pro lidi, kteří potřebují rychle webovou prezentaci a nemají moc peněz. Svůj účel splní a člověk se může věnovat dalším věcem.
Jakmile však klient potřebuje něco víc, nějakou speciální funkcionalitu, anebo aby se web choval trochu více jinak, tak už se bez webdevelopera neobejde. A to se pořád bavíme jen o jednoduchých prezentacích. Složitější, kde je nutné ladit každou maličkost kvůli lepším výsledkům už jsou případ sám pro sebe.
Website buildery navíc tvoří jen webové prezentace. Jejich účelem je s minimálním úsilím udělat hezký funkční web. Neřeší rychlost, kompatibilitu anebo třeba SEO. Mají jeden účel a tím to končí.
Jenomže když potřebujete něco víc, tak tady většinou jen začínáte. Celý web nějak musí fungovat a tam kde website builder končí, začínají třeba redakční systémy. Ať už se podíváme na WordPress, Drupal anebo komerční řešení hostované třetí stranou. Právě WordPress je v posledních letech rájem pro webdevelopery různého zaměření. Ačkoliv se v podstatě dodává s desítkami tisíc pluginů zdarma, tak nikdy nejsou pro každého dost dobré a chce své „lepší“ řešení. Pak tu samozřejmě máme pluginy řešené na míru. Často jsou tak komplexní, že jakmile dokončíte co klient chce, tak pokračujete v dalších věcech které potřebuje, protože jeho byznys roste. Dále si vezměte třeba jen účetní věci, kde se pořád něco mění. Nekonečný vývoj kvůli nepředstavitelným změnám a novinkám.
Website buildery jsou dobré pro uživatele, kteří vědí co chtějí a potřebují právě jen tu webovou prezentaci. Nechtějí nic dalšího řešit.
Mimochodem v dávných dobách internetu existoval od Microsoft takový website builder na Windows zvaný FrontPage. Už v roce 1996 jste si mohli rozmístit prvky na stránce a pomocí WYSIWYG napsat krásné texty. Stačilo jen vše vyexportovat a nahrát na webhosting. Webdevelopeři o práci kvůli němu rozhodně nepřišli 🙂