Jaké pluginy by měl mít každý WordPress

Diskuze o vhodných pluginech pro WordPress je nekonečnou záležitostí. Každý má zkušenosti s jinými a proto je doporučuje anebo naopak radí se jim vyhnout. Dneska zkusíme vynechat konkrétní jména a zaměřit se pouze na jejich účel.

Bezpečnostní plugin

Plugin, který má váš WordPress opevnit a minimalizovat bezpečnostní hrozby, by měl být základem. Postará se nejen o implementaci bezpečnostních prvků jako je například omezení počtu přihlášení, úpravu práv k souborům anebo pravidelné procházení souborů na přítomnost malware, ale také vás bude pravidelně informovat o možných problémech a aktuální situaci. Díky tomu budete mít přehled, kdo se kdy přihlásil, že používáte zastaralou verzi pluginu, že došlo k úpravám v určitém souboru a tak dále. Výsledkem je, že můžete reagovat na případný problém rychleji. Není totiž nic horšího, než několik týdnů nevědomosti. Po takové době se už řeší potíže opravdu těžko. Ostatně kdo má k dispozici takto staré zálohy?

Plugin na zálohování

Spousta lidí stále podceňuje zálohování. Přitom u WordPress je to jen otázkou stažení a nastavení pluginu. Když se objeví problém například s napadeným WordPress většinou je jednodušší použít čistou zálohu a doplnit chybějící texty, než čistit celou instalaci.

Podobné je to i u ztráty dat v důsledku lidské chyby. Zapomenete zaplatit webhosting anebo prostě omylem smažete důležité soubory. To se občas stane. Stačí vše vytáhnout ze zálohy a je hotovo.

Zálohy je samozřejmě také důležité pravidelně testovat. Přeci jen jak jinak se dozvíte, že vůbec vše funguje a zálohy fungují?

Ochrana před spamem

Ačkoliv většina bezpečnostních pluginů umí i filtrovat spamové komentáře, většinou je lepší si vybrat nějaký specializovaný plugin. Existuje jich více druhů. Některé využívají technologie na zjištění jestli komentář opravdu píše člověk, jiné nutí návštěvníka přepsat text z obrázku a pak jsou tu takové, které hledají určité vzorky spamu. Každá metoda má své silné a slabé stránky. Ideální je kombinace se zadržováním podezřelých komentářů ve frontě pro ruční schválení. Například pokud bude komentář obsahovat velké množství odkazů anebo předem definovaná sprostá slova.

SEO pluginy

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je důležitou součástí úspěšného webu. I když na ní nevěříte je dobré využít možnosti SEO pluginů, které poskytují pro spolupráci s vyhledávači. Například snadnější ověření webu pro Search Console od Google, vygenerování sitemap anebo jen úpravu title stránky. Drobečková navigace má taky něco do sebe. SEO pluginy toho mohou nabídnout opravdu hodně.

Cachovací plugin

Bez cachovacího pluginu může trvat i několik vteřin než se stránka vygeneruje. Takový zdravý čas do TTFB je 0,5 – 1 vteřina bez cache. Jenomže tuto dobu jde zkrátit i desetkrát. Ušetříte nejen systémové prostředky, ale také čas návštěvníků.

V současné době už by každý WordPress měl používat nějaký cachovací plugin. Dokonce i čistá instalace.

Závěr

Tohle je naprostý základ pro každý WordPress. Mezi další pluginy bude patřit některý který přidá tlačítka pro sdílení na sociálních sítí, statistiky, propojení obsahu, správa reklamy a zrychlení webu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *