3 nejčastěji podceňované věci nejen u WordPress

Pokud vznikne nějaký problém naší neznalostí, tak nás to zamrzí. Ovšem daleko horší jsou problémy, které si uvědomujeme, víme jak jim předejít, ale prostě to z nějakého důvodu neuděláme, tak jak bychom měli. Dneska se podíváme na tři ukázkové případy, kdy jsme si mohli ušetřit spousty práce a problémů.

Zálohuje se před každou velkou akcí

Mezi nejčastěji podceňované věci patří zálohování. Nemám teď na mysli pravidelné zálohování, to u WordPress nastavíte jednou po instalaci a je hotovo. Tam se jedná o základní návyk. Prostě postup, který už máte naučený. Víte co a kam nastavit, podobně jako které pluginy hned po instalaci přidat do WordPress.

Na velký problém si totiž zadělává každý, kdo neudělá zálohu před instalací nového pluginu, aktualizací popřípadě jinou změnou, která se dotkne databáze anebo souborů. Přitom to umí všechny pluginy, které se běžně používají pro automatickou zálohu. Prostě kliknete na provést zálohu, chvilku počkáte a můžete se pustit do změn.

Klasickou ukázkou jsou pluginy, které se používají pro optimalizaci rychlosti webu. Většinou totiž nabízí upravit velikost obrázků, což je proces, který může v mnoha případech ovlivnit funkčnost celé instalace. Jsou známé případy, kdy například v názvu souboru byla diakritika anebo nevhodně nastavená práva k souborům. Zmatený plugin, pak nevytvářel, to co měl a WordPress některé obrázky nemohl najít. S provedenou zálohou by přitom napravit tento problém bylo jednoduché.

Takže před každou akcí, která má dopad na web proveďte rychlé zálohování. Jednou se to vyplatí.

Sdílení informací a podceňování bezpečnostních rizik

Přístupové údaje nikdy nikomu nedáváme a hesla používáme dostatečně bezpečná. Jedná se o základní poučky, ovšem mnoho lidí se jich v jeden okamžik nedrží. Je potřeba udělat nějakou změnu na webu, pošleme kamarádovy přístup k FTP, no a za pár měsíců je web hacknutý. Samozřejmě kamarád to neudělal úmyslně. Jen se mu do počítače dostal virus a všechna uložená hesla v Total Commander byla odeslána útočníkům.

Přitom tomuto se dá velice jednoduše předejít. Pomineme že všechen vývoj by měl probíhat odděleně, takže hrabat se v ostré verzi není profesionální, ovšem běžně to dělá hodně lidí. Hesla dáváme vždy jen v rozsahu, který pro daný úkon je potřeba a poté vždy účet smažeme anebo zablokujeme. Nikdy nedáváme své přístupy, vždy vytvoříme nového uživatele. Hesla také generujeme, není třeba nějaké vymýšlet, od toho jsou tu generátory. Mimochodem jsou i ve WordPress. Stačí jít na profil uživatele a kliknout na tlačítko Generovat heslo. Heslo je dostatečně silné.

Kontrola obsahu

Správný článek musí obsahovat odkaz na zdroj ať už přímo v textu anebo na konci v nějakém souhrnu. Problém o kterém víme, ale neřešíme je kontrolovat zdali je odkaz stále aktuální. Možná si říkáte, že staré články nikdo nečte, popřípadě že je to jen zlomek návštěvníků. Jenomže když si projdete počítadla návštěvnosti, tak možná zjistíte, že vyhledávače vám na staré články stále posílají desítky lid měsíčně. Pokud chcete, aby se k vám návštěvníci vraceli, tak váš web musí být funkční a odkazy vést na živé weby. Není nic horšího, než když odkaz vede na neexistující web anebo v horším případě je zde přesměrování na nějaký nevhodný obsah.

Jednou za čas bychom všichni měli projít staré články ať už ručně anebo pomocí nějakého nástroje a zjistit zdali odkazy stále fungují. Pokud ne, tak najít nový zdroj anebo je jednoduše odstranit. Výhodou je, že díky procházení starého obsahu můžete dostat nápad na nový, aktuální.

Obdobně byste měli přistupovat i k odkazům v komentářích. Jedná se také o odkazy, za které nesete odpovědnost.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *