Jak ochránit svou emailovou adresu na webu

Vaše emailová adresa má hodnotu. Čím víc k ní existuje dalších údajů, tím je hodnotnější. Další růst ceny pak záleží, kdo jste. Většina spamerů však nehraje kvalitu ale kvantitu. Potřebují sehnat co možná nejvíce emailových adres s co možná nejmenšími náklady. To většinou znamená používat robota, který bude postupně procházet internetové stránky a hledat v nich cokoliv, co jen vzdáleně připomíná email. Ačkoliv tato metoda se dnes kvůli své nákladnosti zas tak moc nevyužívá, stále je tento problém aktuální. Tvůrci robotů na hledání emailů totiž často prodávají nalezené adresy dále. Jednou tu vaši najdou a pak už to prostě chodí a chodí.

Nejlepším řešením by bylo žádný email na stránky nedávat. Jenomže to je problém. Email i dnes patří mezi nejjednodušší metodu komunikace. Dále jsou tu provozovatelé služeb a organizace, které musí mít na stránkách zveřejněný kontakt. Prostě se tomu někdy nevyhnete.

Email jako obrázek

Nejčastějším řešením je napsat email například v kreslení a uložit jako obrázek. Pak tento obrázek vložíte na web. Výhodou je samozřejmě jednoduchost. Celou akci zvládnete za minutku a tato forma ochrany je vcelku účinná. Ačkoliv dneska není problém prolomit i složitější captcha kódy a převod dobře čitelného textu z obrázku na text zvládají různé programy, je to poměrně nákladná záležitost. Navíc robot musí zjistit, že na obrázku je skutečně emailová adresa. Takže stačí obrázek pojmenovat třeba abcd.png.

Tato metoda má však několik nevýhod. První z nich je, že se stane nečitelnou pro vyhledávače. Někdo kdo na vás bude shánět emailový kontakt, se může dostat například na některý z pochybných rejstříků firem místo vaše stránky. Tento problém vyřešíte tím, že na stránku s kontaktem umístíte text emailový kontakt.

Další kdo bude mít problém jsou nevidomí lidé. Ti používají robota, ke čtení textu na stránkách. Ten jim nebude schopný email přečíst.

Místo zavináče nějaké slovo

Oblíbenou metodou pro psaní emailové adresy do diskuzí je používat jmeno(a)doména.tld. Pomocí (a) se zamaskuje zavináč. Problém je v tom, že roboti vyhledávačů mají tyto finty dávno prokouknuté a není pro ně problém převést (a) na @. Takže to chce něco složitějšího, třeba jmeno(zavináč)doména.tld. I tohle dokáží někteří roboti rozluštit, protože najdou charakteristické znaky v řetězci. V tomto případě je to doména.tld a jmeno bez mezer. Teoreticky jim to jde ztížit na jmeno zavináč doména tečka tld. Tohle by už asi obstálo, ale není to zrovna uživatelsky přívětivé.

Javascript

Javascript dokáže divy. Takováto jednoduchá ochrana už ale většinou nestačí:

<SCRIPT TYPE="text/javascript">
 document.write('jmeno@' + 'doména.tld')
 </SCRIPT>

Pokud ale využijete funkce eval a unescape, většina robotů rezignuje. I když ne všichni.

Poměrně zajímavým řešením je umístění párového tagu span s nějakým ID, jehož obsah se změní po nahrání stránky, popřípadě přejetí myši, ale to už vyžaduje akci uživatele. Toto řešení už je trochu náročnější na vytvoření. Na druhou stranu pokud je email v samostatném javascriptovém souboru a třeba ještě zašifrován, tak je ochrana dosti vysoká.

Nevýhodu javascriptu je, že jej všichni nemusí mít zapnutý. Musí se tak ošetřit i situaci, kdy tomu tak není.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *