Jak zjistit IP adresu odesilatele emailu z hlavičky

Chodí vám často spam a přemýšlíte, kdo vám jej vlastně posílá? Za určitých okolností se dá dopátrat, kdo jej odesílá, ovšem pokud se jedná o někoho, kdo „umí“ tak máte zřejmě smůlu. Samozřejmě komunikace většinou probíhá přes prostředníka (server), který emaily posílá. Takže nám IP adresa bude k ničemu. Na druhou stranu můžeme zjistit kdo je majitelem domény.

Hlavička emailu

Cokoliv co je napsáno v emailu nemusí být pravda. Pokud si tam napíšete, že odesilatelem je třeba Děda Mráz a pro ohlášení mu musíte napsat na deda.mraz@mrazíkov.cz, tak s tím nikdo nic neudělá. Obsah je čistě na odesilateli. Ovšem hlavička emailu to už je něco jiného.

  • Pokud používáte Mozilla Thunderbird stačí kliknout na zprávu a dát CTRL+U.
  • U Outlook klikněte na zprávu, klikněte na soubor, vlastnosti. U položky Internetová záhlaví uvidíte celou hlavičku.
  • U Seznam emailu pod zprávou je tlačítko Další, klikněte na něj a z menu vyberete zobrazit hlavičku.

Vezmeme si ukázkový SPAM. Podle domény ilton.cz bychom mohli z whois vytáhnout, že jej rozesílá společnost Euroline CR, s.r.o. Což je firma, která staví rodinné domy. Nepředpokládáme, že by se pustili do spamování doplňky jídla. Odesilatel se dá snadno podvrhnout.

email-spam

Z dat které jsou v hlavičce už se dá vyčíst několik zajímavostí. Především je to mail server z kterého zpráva přišla.

Received: from smtpg241.se6ruq.cz (smtpg241.se6ruq.cz [130.193.14.241])
 by email-smtpd-v2.ko.seznam.cz (Seznam SMTPD 1.3.12) with ESMTP;
 Sat, 23 Jan 2016 11:20:11 +0100 (CET)

Víme že spam chodí z domény se6ruq.cz. A tu podle whois vlastní Firma 2.0 s.r.o.. To už samo o sobě zní podezřele. Když se jim podíváme na stránku zjistíme, že je za ní člověk, který spustil firmu SmartEmailing a nabízí lidem návod jak vydělat peníze. Ani bych se nedivil, pokud by to bylo spamem. A samozřejmě máme i IP adresu 130.193.14.241. Z whois zjistíme, komu patří a spamera můžeme nahlásit. Když jsem prošel složku hromadné na Seznamu našel jsem jich z této IP adresy více spamu (pánve, zahradní kolečka, věci do kuchyně). Respektive z rozsahu 130.193.14.*. Seznam se o to postará pomocí složky Hromadné, kterou stejně nikdo neprochází, ovšem na lokálním klientovi by pak stačilo udělat filtr na tuto IP adresu z hlavičky a hotovo.

One thought on “Jak zjistit IP adresu odesilatele emailu z hlavičky

  1. A ten nejpoužívanější free email Gmail, jste vůbec nezmínili.
    Tam stačí kliknout na šipku a zvolit možnost „Zobrazit originál“.
    Potom už si vše co je potřeba lze dohledat.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *