Webový IMAP klient

Už nějaký ten pátek je in používat cloudové služby. Tedy něco, co běží na vzdáleném serveru, je vždy k dispozici odkudkoliv ze světa a díky několikanásobnému zálohování i prakticky nezničitelné. Na takovéto služby si pomalu zvykáme a stávají se součástí našeho života. Ovšem nejedná se vlastně o nic převratného. Takové první cloudové služby tu jsou s námi už od dob emailů.

Například RoundCube a IceWarp jsou oblíbené řešení pro správu emailů online. Jedná se o takzvané IMAP webové klienty. IceWarp je navíc i mail server, který u nás využívá velká část hostingových společností, proto je často preferován. Naproti tomu RoundCube je pod licencí GPL a stačí mu k provozu PHP a jakýkoliv mailserver s podporou IMAP a SMTP. Není tedy neobvyklé že hosting, který používá IceWarp má i RoundCube.

Webový IMAP klient

Webový IMAP klient je v podstatě webová stránka s frotend (HTML, JavaScript), který předává vaše příkazy backend (PHP, ASP + databáze) na serveru. Ten pak na základě vašich příkazů komunikuje přes IMAP s poštovním serverem. Princip se od minulého století nijak zvlášť nezměnil, jen díky výkonnějším počítačům a novinkám v podobě Ajax a CSS je vše hezčí, občas i přehlednější a rychlejší.

Díky open source a komunitám vývojářů se také různí webový IMAP klienti dostali do rukou běžných webmasterů, kteří je dokáží snadno nainstalovat i teoreticky na sdílený webhosting.

Například RoundCube je pod GNU General Public Licence. Je tedy zdarma a tak jej většina hostingových společností má. Můžete si jej také sami stáhnout a nainstalovat na server. Stačí mu PHP a MySQL. Je také součástí oblíbeného CPanel. Setkáte se s ním tedy téměř všude. Často se volí jako řešení pro firemní korespondenci. Spousta firem také pro své zaměstnance pořádá školení, kde je s RoundCube naučí pracovat. Problém pak nastává když se mění například za IceWarp, který nemusí všude být.

Online vs Offiline

Webový klient je dobrý pokud potřebujete přistupovat k poště z více zařízení a jste pořád online. Naproti tomu offiline software jakou Thunderbird anebo Outlook se používají pro práci na jednom počítači. Je třeba brát také v potaz rychlost internetu a jakou poštu spravujete. Offline klienti si poštu stahují na disk do počítače, kde se s ní lépe pracuje pokud jí je hodně anebo obsahuje velké přílohy. Rozdělujeme přitom synchronizaci pošty přes IMAP (do počítače se stáhne kopie a následně synchronizuje) a POP3 (do počítače se stáhne komplet všechno a nesynchronizuje, popřípadě na serveru rovnou smaže). Vzhledem k tomu, že za prostor na serveru se platí, tak POP3 je řešením jak ušetřit peníze v případě, že dostáváte pravidelně velké množství pošty.

Velkou výhodou offline klientů je i nezávislost na internetovém přípojení. Takže pokud jedete vlakem a zrovna vypadne signál mobilního připojení můžete emaily psát do fronty. Pak se emaily odešlou naráz.

Díky IMAP jde obojí i kombinovat.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *