Nejzáludnější chyby při tvorbě webu

Když programujete máte tu výhodu, že většinu chyb uvidíte rovnou. Zapomenutý středníky, překlep v názvu funkce, špatný typ proměnné, to vše se promění v chybové hlášení. Na další chyby pak narazíte při testování funkčnosti. Tohle je výhoda, když máte na starosti server side, tedy to co se odehrává na straně serveru. Ovšem jakmile dojde na část, která se zobrazuje klientovi už nemusí být chyby tak zjevné.

Různé prohlížeče

Všem kóderům šablon se ulevilo, když se odepsal Internet Explorer 6. Prostě jeho podíl klesl na tak málo, že se stal bezvýznamným. Ačkoliv by měla stránka fungovat v každém prohlížeči, Internet Explorer byl natolik odlišný, že to často byla nesnadná výzva.

V dnešní době, když něco šlape v jednom prohlížeči většinou už to jde i v těch dalších. Jenomže to není tak celkem pravda. Existují stále rozdíly a výjimky, které odhalit není snadné. Příkladem nemusí být jen pozicování, ale i problém s diakritikou anebo fonty.

Většina kóderů proto testuje stránky ve více prohlížečích. Ovšem nezapomínejte i na rozdílnosti operačních systémů. Pokud nemáte k dispozici alespoň virtuální Windows/Linux/OSX, určitě se vyplatí zkusit některou z online služeb.

Samozřejmě mobilní prohlížeče je kapitola sama pro sebe.

Individuální nastavení prohlížečů

Spíše než rozdíly v moderních prohlížečích je třeba dát si pozor na jejich individuální nastavení a rozšíření. Někteří lidé si například zvykli používat lupu/zvětšení (zkuste dát CTRL a +). Zvláště u velkých monitorů mohou mít někteří uživatelé i 120 %. Zatímco na stránku a jednotlivé prvky to většinou vliv nemá, tak problém nastává u responzivního designu. Mohou se objevovat prázdná místa anebo něco, co se mělo přeskupit se nepřeskupí a zůstane vyset na straně. Dále si otestujte jestli všechny prvky, které využívají javascript, jsou na svém místě.

Momentálně patří mezi nejrozšířenější doplněk do prohlížečů různé variace pluginu AdBlock. Ten má za úkol odstraňovat ze stránek jakoukoliv reklamu. Většinou při vykreslování stránky odstraňuje elementy, které obsahují variace slov reklama, popřípadě známe kódy reklamních systémů. Zkuste s tímto pluginem otestovat vaše stránky. Většinou absence reklamy stránku nerozhodí, ale často jí uděláte značně nepěknou. Přitom by se daly prázdné plochy například vybarvit či na ní vložit loga, aby nevypadala tak prázdně.

Navigace a UI

Mezi zákeřné chyby, které dokáží znepříjemnit návštěvu stránky je nefunkční UI (user interface) anebo nefunkční ovládání prohlížeče. Když kliknete v prohlížeči na šipku zpět, předpokládáte, že se vrátíte na předchozí stránku. Například vlivem přesměrování to však nemusí fungovat.

Obdobný problém můžeme zažít u vyplněného formuláře. S formulářem uživatel bojuje deset minut, nakonec se mu podaří jej vyplnit, dá odeslat. Jenomže dojde k nějaké chybě, například mu na okamžik vypadne spojení anebo jsou některé hodnoty špatné. Zasekne se na zprávě o chybě. V naději že nebude muset vše vyplňovat znovu klikne na šipku zpět v prohlížeči a formulář je prázdný. Co udělá? Zavře stránku a jde jinam.

Je třeba zvláště všechny formuláře projít a otestovat jak reagují na kterou situaci. Víte jak by bylo fajn, kdyby si stránka pamatovala data, poté co při vyplňování formuláře spadl prohlížeč? Ale to už je spíše téma pro optimalizaci UI než hledání chyb.

Co se týká samotné navigace mělo by být samozřejmé, aby vše fungovalo nejen bez Adobe Flash a dalších doplňků, ale i třeba bez zapnutého JavaScript. Někteří lidé jej mohou mít vypnutý. Alespoň by stálo za to napsat jim vždy důvod proč něco nefunguje jak má.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *