JPG anebo PNG na webové stránky?

Je JPG (JPEG) vhodný formát pro webové stránky anebo radši zvolit PNG? Dávná doba, kdy se používal na stránkách výhradně JPG a GIF je pryč. Stále se rozšiřující formát PNG si našel své místo. Dokonce je někdy používán i u fotek, kde se výhradně používá JPG.

JPG a komprese

Formát JPEG se rozšířil právě kvůli možnosti komprimovat fotografie na přijatelnou velikost, což bylo v dobách pomalého internetového připojení nutností. V dnešní době už se komprese moc neřeší. Stačí jen minimální a fotka není k rozeznání od originálu.

Problém nastává, pokud chceme z velké fotky vybrat malou část. Při kompresi totiž dojde k rozmazání okrajů (přechodu mezi barvami), takže pokud na obrázku byl například na zdi nápis, tak si jej v JPEG nepřečtete.

Naopak výhoda i dnes je bezkonkurenčně nejlepší komprese vzhledem k ztrátě kvality u velkých fotek, což oceníte pokud fotíte mobilním telefonem. Běžně fotky ve vysokém rozlišení mohou být s rozumnou kompresí až 5x menší oproti PNG.

PNG je bezztrátový formát

Největší výhodou PNG je, že se jedná o bezztrátový formát. Tedy jak barvy, tak i kvalita obrázku není převodem na PNG postižena. PNG bude vypadat vždy ostře a kdykoliv si můžete jakoukoliv část obrázku přiblížit.

Velikost souboru je ovšem závislá na počtu barev, takže zatímco ovládací prvky na stránce jsou malé a nemá s nimi problém ani problémové mobilní připojení, tak u fotografií přírody už velikost značně narůstá.

Další výhodou PNG je možnost nastavení průhlednosti obrázku a to hned dvěma způsoby. Do palety se přidá barva, který je průhledná, podobně jak to má GIF, ale u něj barva z palety zmizne, anebo se využije alfa kanál, který umožňuje i lepší prolínání a stupeň průhlednosti. Takže umožňuje například postupný přechod.

Závěr

PNG je ideální pro obrázky, které jsou součásti designu webové stránky. Jako například odrážky, části menu anebo ikonky. Dále na grafy, tabulky a další obrázky, které potřebujeme zachovat nezměněné. Ačkoliv by se dal použít JPG bez komprese, výsledek bude horší. Dále se vyplatí zvážit i pro logo a některé kliparty (čím méně barev tím více je vhodnější).

Naopak JPG použijeme na fotky a obrázky, které jsou ve vysokém rozlišení a obsahují velké množství barev. Zvláště u velmi velkých fotek vždy zvážíme použití náhledu. Nikdy nevkládáme velké fotky na stránku, pokud je možné použít menší náhled. Fotky od 5 Mpx mají často přes 1 MB při rozumné kompresi, což může být pro pomalejší připojení problém.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *