V dnešní době jsou návštěvníci zvyklí na velké množství obrázků, které doprovází obsah. Často se jedná jen o ilustrační obrázky, kterými článek začíná. Na internetu je samozřejmě obrázků všude dostatek, problém však je, že nejsou zdarma. Chrání je různé licence a pokud se nechceme dostat do problémů, tak je prostě nemůžeme jen tak stáhnout a dát si je na web. Naštěstí existují i obrázky, které můžeme použít zcela zdarma, anebo za určitých podmínek.
Creative Commons CC0 a public domain
Nejdříve začneme licencemi. Většina multimediálního obsahu na internetu je publikována pod nějakou licencí. Ta definuje za jakých okolností můžete obrázek použít, popřípadě zdali vůbec. Jestliže u obrázku žádnou licenci nenajdete, tak to automaticky neznamená, že si můžete obrázek stáhnout a dát na web. Právě naopak, jakýkoliv obrázek bez označení licence je potenciálně nebezpečný, protože se může objevit autor a chtít po vás náhradu škody (ušlého zisku za používání jeho díla).
Licence public domain (česky volné dílo) označuje taková díla, která už nejsou chráněna. Dříve to byla spíše díla autora, který už je dlouhou dobu po smrti (70 let u nás, v některých zemích je to 50 let). V poslední době však začínají převažovat multimédia, která byla pořízena ve veřejném zájmu a většinou právnické osoby, tato díla dala volně k užití na internetu. Například většina fotek NASA jsou pod licencí public domain. Rozhodně se však nejedná o to, že by autor o svá práva přišel. Například v ČR, ale i dalších zemích, to ani nejde. Prostě něco vyfotíte a už jste navždy autor a ani kdyby jste se na hlavu postavili, tak s tím nejde nic dělat 🙂
V každém případě díla označená licencí public domain můžete volně používat na svých stránkách. Dokonce je můžete i různě upravovat, což většina jiných licencí neumožňuje. Rozhodně se ale vyplatí takovéto fotky popsat a odkázat na původního autora. Jednak se to z etického důvodu má dělat a také tím přidáte obrázku na vážnosti. Je rozdíl vidět nějakou nepopsanou fotku, kterou mohl udělat kdokoliv a fotku, kterou pořídila NASA při výcvikovém programu.
Licence Creative Commons CC0 (Creative Commons Zero) je moderní označení díla, podle organizace Creative Commons, pro ekvivalent public domain. Tato díla můžete bez obav používat i upravovat.
Kde najít obrázky zdarma pro váš web
pixabay.com – Pixabay je portál, kde můžete najít nejen stovky tisíc fotek, ale také vektorové grafiky a ilustrací. Všechna grafika je pod licencí Creative Commons CC0, ovšem některé mohou být označeny nenápadným logem. Web je navíc v češtině, takže je jednoduché i podle štítků dohledat, co potřebujete. Rozhodně si jej přidejte mezi oblíbené. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších zdrojů.
unsplash.com – Každých 10 dnů 10 nových fotek, které jsou zdarma. Zajímavé je, že nových fotek není málo protože by jich nebylo tolik, ale vyberou se vždy jen ty nejlepší. Takže každých 10 dnů můžete mít úplně nové a vysoce kvalitní ilustrační obrázky pro váš magazín.
picjumbo.com – Spousta hezkých fotek ideálních pro magazíny. Web vznikl jako protest profesionálního fotografa, jehož práci odmítla fotobanka kvůli nízké kvalitě. Za dva roky od spuštění zaznamenaly jeho fotky přes tři miliony stažení.
nos.twnsnd.co – Portál zaměřený na historické fotografie. Zvláště staré černobílé fotky jsou doslova neuvěřitelné. Jestliže píšete o historických tématech rozhodně neváhejte a tento web si dejte mezi oblíbené.
commons.wikimedia.org – Všechny obrázky Wikipedie se nachází zde. Pozor většina z nich nespadá pod licence CC0 anebo Public domain, ale pokud hledáte nějaké historické obrazy a fotky, tak tohle je ideální místo.