WordPress je nejrozšířenější redakční systém na světě. A to přináší jeho největší výhodu. Když někde něco hoří anebo je potřeba, vždy existuje minimálně jedno řešení. Přitom pokud byste si postavili vlastní redakční systém anebo si jej nechali udělat na míru, tak i při velké investici času a peněz, často tak tak stíháte.
Klasickou ukázkou jsou bezpečnostní hrozby. V dnešní době se vám do systému může dostat někdo i přes virtuální disketovou jednotku. To není vtip. Na skutečném fyzickém serveru máte nainstalovanou virtualizaci, třeba s 30 VPS, a někdo najde díru ve formě virtuální disketové jednotky na virtuálním privátním serverům, přes kterou se dostane až na samotný fyzický server. Než přišel Venom bylo to teoreticky nemožné. Pak se rychle muselo záplatovat. Chyby se můžou objevit v čemkoliv. Když se ale objeví, je třeba je rychle odstranit. A komunita kolem WordPress to dokáže velmi efektivně. Dokážete sledovat všechny aktuální bezpečnostní trendy a přizpůsobit jim svou aplikaci?
A pak tu máme trendové věci jako je třeba akce Google za internet pro mobilní zařízení. Kdo nebude mít přizpůsobený web, nebude se dobře zobrazovat na vyhledávání pro mobilní zařízení. Ačkoliv dal Google všem několik měsíců času a výsledek se zatím nijak zvláště neprojevil, uživatelé WordPress to měli jednoduché. Prostě si vybrali novou šablonu anebo ke své oblíbené si stáhli plugin, který se o vše postará. Nejnáročnější bylo si na to najít těch pár minut. Samozřejmě k šablonám na míru bylo nutné kontaktovat tvůrce.
Pak tu máme novinky, které zavádí velcí hráči na trhu. Například sociální sítě. Jejich vývojáři vytvoří úžasné API na propojení webových stránek s profilem na sociální síti. Vše se dá krásně nastavit a upravit. Problém je, že implementace je časově náročná a náročná i pro středně pokročilého programátora. Vše se musí pořádně otestovat. Navíc nikdo nezaručí, že za několik týdnů to nebudete všechno kvůli malé úpravě dělat znovu. A hádejte jak to bude u WordPress? Prostě si stáhnete plugin a v dobrém rozmaru pak stačí jen poslat autorovi nějaké všimné na PayPal.
Nejen velké věci se často probírají i na diskuzních fórech. U tak rozšířeného redakčního systému jako je WordPress většinou nejste první, kdo podobný problém řeší, takže vám někdo odpoví anebo alespoň navede, co s tím.
A nezapomeňme i na poskytovatele služeb. Představte si, že by nejnovější verze WordPress přestala fungovat na nějakém hostingu anebo hlásila chybu. Provozovatel by vzhledem k počtu klientů udělal vše proto, aby upravil svou službu. Myslíte, že by to udělal i pro váš na míru dělaný projekt?
Ve WordPress už je už masová síla, podpořená aktivní komunitou. Když je něco potřeba, někdo to udělá.