Vzpomínáte si ještě na klasické smajlíky, které se vytvářely různou kombinací písmen a znaků? Některé pokročilejší funkce na mobilních telefonech anebo diskuzních fórech je automaticky převáděly na obrázky. Mnoho z nich pak už bylo předpřipravených v grafické podobě. Ovšem vždy se jednalo jen o doplněk, který mě zdůraznit citově zabarvení věty či krátkého textu. Ačkoliv Emoji vypadají podobně jako obrázkové smajlíky jejich použití je daleko rozsáhlejší a v některých situacích mohou dokonce zastoupit slova či celé věty.
Odkud přišli emoji
Emoji k nám přišly z Japonska, kde se rozšířili díky módní vlně mobilních telefonů. 絵文字 neboli obrázkový znak se stal součástí mnoha úspěšných tweetů a později i facebookových příspěvků. I když Facebook na ně jde pomalu a tak nějak po svém.
Emoji jsou součástí tabulky Unicode, tedy jedná se o skutečné znaky, podobně jako písmena anebo čísla. Momentálně je jich 879, ale přibývají další. Zároveň někteří výrobci software vytváří i vlastní verze, většinou kvůli dodržení politické korektnosti. To už ovšem s původními Emoji z devadesátých let minulého století nemá moc společného, je dobré o tom ale vědět.
Jak na Emoji
Emoji fungují pouze tam, kde jsou podporovány. Buď v podobě speciálního znaku anebo je software převede na obrázek. Pozor různí tvůrci software používají odlišené obrázky, což může v některých případech vytvářet zmatky. Existují dokonce i průzkumy, které to dokazují. Pokud hodláte v rámci propagace emoji používat ujistěte se, že víte jak budou vypadat u vaší cílové skupiny. Na sociálních sítích jsou to hlavně uživatele mobilních zařízení. Nerozhoduje hardware ale software, tedy operační systém. Konkrétně Apple, Microsoft a Google. Pozor ještě na Samsung a LG, ti mají vlastní verze.
Novější emoji nemusí na některých zařízeních vůbec fungovat. Jednak kvůli rozdílným výrobcům anebo stáří operačního systému. Pokud se rozhodnete nějaký emoji použít projděte si jej na emojipedia.org.
Emoji můžete vkládat do příspěvku přes speciální software (mobilní telefony), klávesovou zkratku pro daný znak (ALT + číslo), ve Windows 8 je k dispozici virtuální klávesnice s předpřipravenými emoji. Nejjednodušší je najít si na emojipedia.org (odkaz v předchozím odstavci) znak co potřebujeme, označit jej, dát CTRL+C a pak vložit do textu přes CTRL+V.
V nouzi si můžete zjistit Unicode číslo pro daný znak (například 1F601) a použít Chrome. Otevřete si nové okno, zmáčkněte F12 a ze záložek vyberte console. Do ní napište:
copy('\u{1F601}')
a zmáčkněte enter. Objeví se nápis undefined.
Teď máte ve schránce speciální znak (😁), který už pak pomocí CTRL+C stačí vložit.
Je to jednoduchý trik, který funguje vždy a na všech operačních systémech 🙂
Význam emoji
Nepodceňujte význam dané emoji, protože z toho může být trapná situace. Příklad:
- 💯 symbolizuje maximální počet dosažených bodů v testu, podtrženo ještě dvakrát. Můžeme to přeložit jako zvládl jsi to na 100%.
- 😁 znamená, že by nás tazatel rád požádal o laskavost.
- 🏃 lidé používají jako běžce, ve skutečnosti znamená, okamžitě odsud musím pryč.
- 💅 malování nehtů symbolizuje, že si radši budu malovat nehty než s tebou mluvit.
- 💁 znamená, že mi to je jedno. Často také sarkazmus.
- 😇 pod tímto emoji se skrývá „právě jsem řekl/a nejnevhodnější věc v životě“
- 🍻 vyrazíme dnes večer na jedno?
Některé tyto emoji mohou při komunikaci způsobit velké množství nedorozumění, tak pozor na to.