Jaké jsou méně známé alternativy k WordPress

WordPress je momentálně naprostá jednička mezi redakčními systémy. Pohání 25 % ze všech stránek z top 10 milionů podle žebříku návštěvnosti Alexa. V dalších měsících se počítá s dalším pozvolným růstem. Je jednoduchý, snadno ovladatelný a pár kliky si z něj můžete udělat eshop, diskuzní fórum anebo sociální síť. Má vůbec konkurenci?

Asi nejhlasitější konkurencí je Ghost. Velice pokrokový blogovací systém, který přináší silný a výkonný frontend a backend. Pokud chcete blogovat, tak je určitě skvělou alternativou, ovšem stále je ve fázi vývoje. Není úplně dokončen a některé funkce ještě stále čekají na implementaci do jádra. Podle mnoha vývojářů, kteří se věnují i blogování, jde opravdu správným směrem. Vypadá zatím velice slibně. Asi největší nevýhodou je backend v JavaScript. Zatímco WordPress rozjedete na webhostingu za pár desetikorun, protože PHP a MySQL se dnes používá všude, tak Node.js je spíše raritou.

Zajímavý je Statamic. Žádné komplexní databáze, jen soubory s plain textem. Dosahuje neuvěřitelných výsledků, když dojde na rychlost a snadnou údržbu. Bez databáze odpadá hodně starostí. U spousty webhostingů mají právě sdílené databáze problém s rychlostí. Stačí několik neukázněných uživatelů a výsledkem je několikavteřinové načítání stránek. V dnešní době, kdy se začínají rozšiřovat SSD, je Statamic zajímavou výzvou. Navíc odstraněním databáze je o jedno bezpečnostní riziko méně. Největší nevýhodou je však placená licence.

Pak tu máme Craft CMS. Klasický redakční systém se vším všudy. Je pokračovatelem Expression Engine. Na Craft CMS lze v podstatě postavit cokoliv. Pokud to nenajdete přímo v jádru anebo jako rozšíření, není zas tak těžké si vše napsat sám. Craft CMS má velmi dobrou dokumentaci a rozsáhlou komunitu, která je k nováčkům přívětivá. Nevýhodou je, že se jedná o poměrně robustní řešení pro tak běžné věci jako je osobní blog či prezentaci firmy.

Na světě je velké množství redakčních systémů, které jsou více či méně rozšířené. Většina z nich dokáže nabídnout zajímavé možnosti anebo přístup. WordPress je momentálně jedničkou protože skloubil několik vymožeností po kterých je momentálně největší poptávka.

One thought on “Jaké jsou méně známé alternativy k WordPress

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *