Čím můžete nahradit oblíbené placené programy

Říká se, že placené programy jsou nejlepší a profesionálové se bez nich neobejdou. Něco na tomu bude, ale ne každý má desítky tisíc na drahé licence. Díky komunitě vývojářů a nadacím vzniklo velké množství úžasných programů, které dokáží pro běžného uživatele nahradit profesionální řešení.

Náhrada za Microsoft Office

Microsoft Office je kancelářský balíček aplikací, s kterými jsme pracovali už ve škole. Jenomže jejich cena pro domácí použití se pohybuje kolem třech tisíc korun. No a uznejte sami na napsání seminárky s tabulkou a jedním grafem to je trochu moc.

Jako náhrada vám může posloužit Apache OpenOffice. V podstatě se jedná o identický balíček, který vyvíjí Apache Software Foundation, který je šiřitelný pod licencí LGPL. To znamená, že jej můžete používat zdarma. Můžete v něm napsat knihu, vytvářet tabulky, dělat prezentace a spoustu dalších věcí. Mezi to nejdůležitější určitě patří exportování dokumentů do PDF.

Pro běžného uživatele dokáže plně nahradit balíček Microsoft Office. Jediný problém, na který můžete narazit je nekompatibilita mezi nejnovějšími dokumenty Microsoft Office, které OpenOffice nebude umět otevřít. K dispozici je však dostatek konvertorů. Naopak OpenOffice umí ukládat do souborů .doc.

Náhrada za Adobe Photoshop

Adobe Photoshop je profesionální grafický editor, který umí s bitmapovými obrázky prakticky všechno nač si vzpomenete a spousta věcí navíc. Nahradit jej úplně nejde. Pokud však nejste profesionál, který potřebuje hodně specifické nástroje a rozšíření, můžete jej nahradit programem GIMP.

GIMP (GNU Image Manipulation Program) je program na práci s grafikou. Primárně v něm upravujete bitmapovou (rastovou) grafiku. Ovšem umí i jednodušší práci s vektory. GIMP je šířen pod licencí GPL a můžete jej používat zdarma. Současná verze GIMP toho zvládne opravdu hodně a dlouhou dobu drží krok s Photoshop. Trochu se začne zadýchávat u pokročilejší práce s vrstvami a prací s CMYK. Existuje však velké množství pluginů, které umí tyto funkce doplnit.

Zvláště kvůli rozsáhlé komunitě vznikají pro GIMP stále nové nástroje a efekty zdarma. V porovnání s Photoshop je k němu však méně návodů a je také znát určitá absence pokročilejších efektů, které se prodávají k Photoshopu. Na druhou stranu však zvládne cokoliv od úprav fotek až po profesionální plakát.

Jako běžný uživatel na jeho limity nenarazíte.

Náhrada za Outlook

Microsoft Outlook je skvělý program, který jde za hranice běžného e-mailového klienta. Pokud vám však jde čistě o stahování e-mailů ze serveru, jejich čtení, odesílání a archivování bude vám stačit skvělý Mozilla Thunderbird.

Thunderbird je poštovní klient vyvíjený nadací Mozilla Foundation, která má za cíl rozvoj internetu. Zvládá všechny základní funkce pro komunikaci se serverem (POP3, IMAP a SMTP) a to i šifrování. Své e-maily můžete elektronicky podepisovat. Psaní a formátování e-mailů je velice jednoduché. Velký důraz je kladen na bezpečnost uživatele. Například varování před podvodnými zprávami. K dispozici je mnoho rozšíření, například kontrola pravopisu. Má některé rozšířené funkce například pro komunikaci přes sociální sítě.

Thunderbird ani zdaleka nemá všechny pokročilé funkce, které může nabídnout Microsoft Outlook, ale pokud chcete jen přijímat a posílat e-maily je skvělou volbou.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *