6 chyb při zálohování

Zálohování vašeho webu je naprostý základ, pokud chcete přežít první katastrofu, která může vaše stránky potkat. Problém totiž nemusí být na vaší straně, ale třeba u poskytovatele vašeho webhostingu anebo serveru. Může odejít cokoliv, zvláště při větším problému, kdy už se pokazí více věcí naráz, to často odnese všechno důležité. Třeba diskové pole.

Většina z nás si proto zálohuje všechna potřebná data, ale děláme to správně?

1. Odzkoušejte si zálohování

Nastavit zálohování nemusí být vždy jednoduché. Je třeba vybrat co se zálohuje, jak se to bude zálohovat a kam se to má nahrát. To je spousta věcí, které se mohou pokazit. Proto je třeba si vše zkontrolovat jestli to funguje jak má a hlavně otestovat zdali jsou zálohy vůbec funkční.

Mezi klasické chyby patří postupně narůstající množství dat. Zničehonic dojde místo na síťovém uložišti. Jste na to připraveni? Jak se o tom dozvíte? To že má jedna záloha megabajty a vy používáte gigabajtové uložiště neznamená, že jednoho krásného dne prostě nedojde. Anebo se rozhodnete, že si tam na čas něco nahrajete a než to stačíte odnést tak už dojde místo. Ideální je být informován v případě, že dochází místo.

Dalším častým problémem je nárůst přesouvaných dat. Megabajty dat se zálohují dobře, ale jakmile už přijde na desítky megabajtů může to skriptu celkem dlouho trvat. Přitom standardní doba PHP skriptu je 30 vteřin. Co když tento limit vyprší? Dozvíte se o tom?

2. zálohujte jen na místa k tomu určena

Vcelku oblíbeným nešvarem je zálohování dat na místa, která k tomu nejsou určena. Například vlastní počítač. Na rozdíl od serverových uložišť většinou nemáte disky v RAID, tak aby jeden zastoupil v případě nefunkčnosti druhý. Když přijdete o zálohu u sebe na počítači, tak jste bez záloh a pohroma je na spadnutí. Navíc nezapomínejte, že když se něco nemá pokazit, tak se to většinou pokazí.

Dalším problémem je propojení počítače a serveru. To jde oběma směry. Takže situace, kdy se vám do počítače dostane virus a získá například hesla k FTP může mít za následek jak vymazání dat z PC tak i webové stránky.

Pro zálohování dat volte k tomu určené služby. V případě menších záloh se najde řada služeb, které jsou pro použití zdarma.

3. Dělejte zálohy pravidelně

Zálohujete pravidelně anebo si jednou za čas vzpomenete prostě řeknete, bylo by fajn vše zazálohovat? V tom případě byste se nad sebou měli hodně zamyslet. Existuje velké množství automatických řešení pro různé druhy zálohování. Věnujte tomu čas, přečtěte si pár článků a diskuzních fór. Brzo zjistíte, že automatika vám nejen ušetří čas, ale zároveň se o spoustu věcí dokáže postarat.

Nově nabité zkušenosti vám také mohou odhalit efektivnější způsoby nejen samotného zálohování, ale také jak vše rychleji v případě potřeby znovu zprovoznit.

4. Pravidelné zálohování

Jak často zálohovat, to je palčivá otázka. Měsíční, týdenní anebo denní zálohování. Dobrým zvykem je vytvářet zálohy na základě frekvence přidávání nového obsahu. Například u magazínu, kde se publikuje každý den nový obsah, je vhodné zálohovat denně. U blogu, který píšete sporadicky zase stačí jednou za týden. Ovšem zvláště u webů s aktivní komunitou je třeba přihlédnout i ke komentářům. Zde je dobré zálohovat spíše častěji.

Záleží samozřejmě i na náročnosti celého procesu a druhu záloh. Pokud děláte kompletní bude to trvat určitě déle než třeba rozdílové. Velkou roli, také hraje zdali popři procesu zálohování je možné provozovat web.

Například u záloh databáze jsou vhodnější spíše kompletní zálohy. U statického obsahu jako jsou fotky zvolte rozdílové.

5. Zálohujte vše co je potřeba

Web funguje jako celek. Je tak třeba zazálohovat všechno, co k němu patří. Najde se spousta lidí, kteří vytvářejí zálohy pouze pro texty a na statický obsah zapomínají. Pak když dojde k problému zjistí, že nemají třeba šablonu. Přitom právě na ní mohli strávit poměrně hodně času její modifikací a úpravami.

Obdobně to může být i s obrázky, či multimédii obecně.

6. nespoléhejte se na poskytovatele služeb

Spousta poskytovatelů prostoru pro vaše stránky, vám naslibuje hory doly, aby vás k sobě přitáhli. Jenomže když nastane problém můžete zjistit, že jejich zálohy jsou příliš staré anebo nejsou kompletní, protože v podmínkách mají nějakou nepatrnou poznámku o maximální velikost souborů.

Jednoduše řečeno, nespoléhejte na ně, pokud nemají zálohování jako součást služby, kterou vám zpřístupňují automaticky a opět viz. bod jedna, můžete si všechno vyzkoušet a otestovat. Jestli ale zálohy dávají jen na vyžádání, začnete přemýšlet o vlastním řešení. Zas tak náročné to není a alespoň se něčemu novému přiučíte.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *