Změna registrátora domény – jak řešit problém

Doména je často to nejcennější, co může firma, eshop, bloger, prostě kdokoliv mít. Přijít o ní většinou znamená konec projektu anebo pořádné náklady spojené s jejím zpětným získáním. Pokud o ní přijdete, tak to znamená získat znovu návštěvníky a vybudovat značku. Proto byste ke své doméně přistupovat jako k něčemu velmi hodnotnému a dávat si velký pozor, co se s ní děje.

Kdo všechno má na doménu vliv

Existuje nekomerční anebo komerční organizace, která se stará o jejich zázemí – takzvaní správci domén. Například naši národní doménu .cz spravuje CZ NIC. Jejich úkolem je zajištění určitého technického zázemí, organizace a evidence domén. Většinou však domény sami neregistrují. To mají na starosti akreditovaní registrátoři. Ti musí splnit určité technické a právní podmínky, poskytnout servis zákazníkům atd. Je to také spojeno s určitým finančním zázemím a podmínkami, které musí splnit. Tito akreditování registrátoři pak mohou domény registrovat pro své zákazníky. Vzhledem k tomu, že stát se akreditovaným registrátorem je často velice náročná a nákladná záležitost, poskytují akreditovaní registrátoři pro své partnery takzvané subregistrátorství. Dají jim k dispozici sadu online nástrojů (API), pomocí nichž pak mohou přes akreditovaného registrátora prakticky v nulovém čase domény registrovat. Někteří to ovšem provádí ručně.

Takže tady máme správce domény, akreditované registrátory a subregistrátory. Tito všichni mohou ovlivnit, co se s doménou bude dít.

Fáze života domény

Doména má několik fází života. Když si jí registrujete tak je aktivní. Tato doba většinou trvá 365 dnů. Další den přejde do ochranné fáze – expirace, kdy si jí můžete stále prodloužit. V rámci fáze expirace je většinou doména funkční, po nějaké době je vypnutá, ale stále lze prodloužit. Oficiálně jí totiž stále vlastníte. Další fáze pak záleží na konkrétní doméně respektive jak nastavil pravidla správce domény. Doména například může být připravována na smazání, je deaktivovaná atd.

Co však důležité je, že v různých fázích jsou omezené možnosti, co se s ní dá dělat. Například pokud doména expiruje, tak není možné změnit registrátora domény. U .com domén zase ke konci nastává fáze, kdy je prodloužení zpoplatněno poměrně vysokou částkou.

Co se může pokazit

Takže teď už když znáte základy se můžeme podívat na to, co se může pokazit. Dejme tomu, že vaše doména má těsně před expirací (zbývají jí tři dny). Doménu máte zakoupenou u svého poskytovatele webhostingu, s kterým nejste úplně spokojeni a plánujete odejít. Prostě čekáte než vám u něj skončí hostingový plán. Porozhlédnete se po novém poskytovateli. Zakoupíte si plán a přesouváte web. Jenomže zapomenete na doménu. Tu si necháte u starého poskytovatele. Doména expiruje. Je stále funkční, ale ve stavu expirace (dejme tomu -2 dny). Vzhledem k tomu, že jste jí nepřevedli, je třeba provést akci, která se nazývá změna registrátora domény. Jenomže expirované domény nelze převádět jinam (změnit registrátora). Musíte jí tedy nejdříve prodloužit. Samozřejmě starý poskytovatel zjistil, že jste odešli a naúčtuje vám nějaký poplatek navíc. Proti tomu se bráníte, ale dokud nezaplatíte, tak je doména pořád expirovaná a časem přestane fungovat. Jste tak nucení zaplatit. Soudit a stěžovat si můžete až potom.

Z této šlamastiky se lze dostat jednak tím, že budete mít doménu u spolehlivého akreditovaného registrátora. Akreditovaní registrátoři jsou totiž pod dozorem správce domény. Navíc si většinou hlídají své dobré jméno a nějaké náschvály nikdo dělat nebude. S tím se setkáte spíše u subregistrátorů, kteří mají pár zákazníků a spoustu času. Na druhou stranu ti dobří jim zase mohou věnovat více péče.

Takže v případě výše zmíněného problému se musíte podívat kdo je vašim akreditovaným registrátorem. Každý správce domény k tomu má rozhraní takzvané whois. Například CZ NIC najdete zde. Existují i univerzální řešení, protože získat whois záznam z domény umí i běžný Linux.

U našeho modelového problému, třeba takto zjistíte, že doménu sice máte u subregistrátora, ale ten jí koupil i akreditovaného registrátora. Kontaktujete tedy akreditovaného registrátora a sdělíte mu, co se děje. Většinou vyjdou vstříc. Vzhledem k tomu, že oni jsou registrátorem domény, operaci jen provádí jejich zákazník, není problém doménu prodloužit. Pak si s ní můžete dělat co chcete.

Další, co se může pokazit je že přijdete o emailovou adresu, přes kterou doménu ovládáte. Na tu totiž přichází takzvaný autorizační kód pro změnu registrátora domény. tedy potřebujete změnit tento email. Toto může udělat akreditovaný registrátor. Většinou k tomu chce žádost s ověřeným podpisem, aby byl krytý. Kdo totiž ovládá email uvedený u vlastníka domény, ten ovládá i doménu. Zatímco subregistrátor s tímto má problém, tak akreditovaný registrátor to umí a má na to i postupy. Lze dohodnout prakticky cokoliv. Třeba že zajedete na jejich pobočku a ukážete občanku 🙂

A co v případě, že problém má přímo akreditovaný registrátor? Například neodpovídá na jakoukoliv žádost o kontaktování, jeho rozhraní nefunguje a vy můžete přijít o doménu. Zde platí pravidlo, čím dříve budete problém řešit tím dříve. Vyberte si nového akreditovaného registrátora pro danou doménu. Jakmile hrozí problémy je nutné to řešit u někoho, kdo má všechny nástroje k řešení a konzultujte to s ním. Obecně pokud máte doménu, které zbývá třeba měsíc do expirace můžete si poslat autorizační heslo pro přesun sami a to ze stránek akreditovaného registrátora, kam doménu chcete převést anebo od správce domény. Jakmile máte autorizační heslo, tak máte na půl vyhráno. Vše lze dořešit s podporou, která reaguje.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *