Pokud pomineme IP adresy, které nejsou zrovna pro web ideálním řešením, každý web potřebuje doménu. Minimálně alespoň třetího řádu. Při cenách dnešních webhostingů tvoří právě cena domén často i více jak třetinu s celkových ročních nákladů. Které domény jsou vlastně nejlevnější a zároveň nejvhodnější pro vlastní web?
.cz doména je ideální
Pro české domény nenajdete vhodnější doménu než je naše národní .cz. Správce CZ NIC je prodává registrátorům za 125 Kč bez DPH. Zvláště u nás v Česku je mezi registrátory poměrně oblíbené je přeprodávat za jejich nákupní ceny, tedy 125 Kč. Dokonce se dají sehnat pro první rok i za méně.
Co byste měli vědět o .cz doménách
Na rozdíl od obvyklých zvyklostí mají .cz domény trochu odlišná pravidla.
- Při změně registrátora se neplatí žádný poplatek.
- Po skončení platnosti (v expiraci) si můžete domény prodloužit ještě následujících 60 dnů. 30 dnů z toho je doména aktivní a dalších 30 dnů je vypnutá.
- CZ NIC vás v období expirace kontaktuje dopisem a někdy i telefonicky.
- Některé údaje se dají skrýt pokud svůj kontakt ověříte pomocí mobilního telefonu a dopisu. Momentálně je dokonce za ověření domény 8 GB flash disk.
Volba číslo dvě .eu doména
Správcem domény .eu je EurID. Ten vynakládá na její propagaci poměrně značné částky. Jednak tlačí na marketing, motivuje registrátory různými odměnami a pořádá prostřednictvím registrátorů různé slevové akce. Většinou čím více toho registrátor prodá tím lepší ceny pak získá. Proto je běžné, že se cena nových .eu domén průběžně u registrátorů mění. V rámci různých akcí se dá nová sehnat za pár desítek korun, popřípadě je registrátor dává zdarma k dalším svým službám. Slušný registrátor prodlužuje .eu domény za cenu kolem 110 Kč na rok bez DPH. Je tak levnější na prodloužení než naše národní doména .cz. Ovšem je třeba brát ohled i na kurz eura, který se může na ceně odrazit.
Obecně si .eu domény nevedou špatně ve vyhledávačích. Mají poměrně dobrou reputaci, protože je využívají státní instituce, které jsou považovány za autoritativní.
Doménu .tk můžete mít i zdarma
Takovou internetovou specialitou je doména .tk. Její správce NIC TK umožňuje v rámci propagačního programu jejich registraci zdarma. Samozřejmě se dají registrovat i za peníze a pak se chovají jako běžná doména. Například můžete používat vaše vlastní DNS, není nutné mít nějakou minimální návštěvnost pro zachování domény a umístit na ní libovolný obsah. Ve variantě zdarma je možné na ní provozovat jen web, na kterém se nenachází obsah pro dospělé.
Doména .tk se poměrně slušně dá využívat. Stačí když na ní bude nějaká minimální návštěvnost. Na doméně také musí být vidět, že něco děláte. Nesmí se tam nacházet různé nápisy „Ve výstavbě“ anebo „Na stránce se pracuje“. Také je dobré hlídat si autorská práva a sprostá slova. O doménu můžete poměrně rychle přijít.
Obecně nemají .tk domény ve vyhledávačích dobrou reputaci. Spíše jsou známé nekvalitním obsahem, spamem indexu vyhledávačů a snahou porušovat jejich pravidla.
Subdoména to jistí
Poslední variantou je využívání subdomén, tedy domén třetího řádu. Prostě si koupíte jednu doménu a na její subdoménách pak provozujete různé weby. Ačkoliv je diskutabilní nakolik to ovlivní výsledky vyhledávání podle slov majoritních hráčů na trhu Google a Seznam si tím webmásteři nemají lámat hlavu.
Problém tak může nastat spíše ve výkonu webhostingu, který nemusí zvládat větší množství webů a provozování subdomén na různých serverech nemusí být zrovna jednoduchou záležitostí.