České fonty ke stažení zdarma

V počítači máme předinstalováno několik desítek fontů, které stačí pro běžnou korespondenci. Ovšem zvláště na letáky a plakáty občas potřebujeme okrasný anebo jako z budoucnosti. Pokud navíc děláte grafiku, tak se bez pořádné sbírky fontů neobejdete. Dalším problémem je najít české fonty obsahující alespoň základní české znaky.

Dobré zdroje českých fontů ke stažení

Mezi nejoblíbenější zdroj fontů patří Google Fonts. Prakticky vždy jsem tam našel všechno co potřebuji. Navíc jsou zdarma a můžete je bez obav použít. Pokud potřebujte české znaky přidejte si do filtru latin extended. Klasická latinka v Google Fonts nestačí, protože neobsahuje všechna česká písmenka.

Zatímco na Google Fonts jsou všechny fonty krásně čitelná, ale zato spíše nudná, tak na Acid Fonts najdete naopak extrémy. 3D písma, grafity, hororové efekty, SCI-FI či zamilované. Prostě ideální na nadpisy pozvánek a plakátů pro společenské akce. Jak už to tak bývá většina z nich však nemá české znaky.

Poměrně velkou databází fontů zdarma i pro komerční užití je Font Squirrel. Českých fontů je tu skoro 450 ze zhruba tisícovky. Fonty jsou přehledně rozdělené do kategorií, takže pokud nevíte jaký vybrat stačí si zaměření a pak jen dohledat ten správný.

Jak otestovat češtinu

Většina stránek s fonty vám umožní zadat vlastní text. Pokud ne tak doporučuji hned po stažení font otestovat. Pro test zvolte klasickou větu:

Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy

Na ní poznáte zdali má k dispozici font potřebné české znaky. Většina fontů i když deklaruje, že zvládá latinku, často nemá ř, ž anebo ě. Tyto písmenka je třeba si vždy otestovat.

Pokud fontu chybí jen některá písmenka, u nadpisů se dají nahradit jiným fontem, který je má. Popřípadě v grafickém editoru si písmenko z podobného fontu upravit a uložit celý nadpis jako obrázek. Pozor je třeba brát ohled na velikost respektive kvalitu obrázku. Ideálně pokud vše uděláte ve vektorech. Při tisku jsou nekvalitní bitmapové obrázky znát. Vektory si naopak zachovají původní kvalitu ať se jedná o leták či billboard.

Jak nainstalovat nový font

Font musíte rozbalit, aby měl koncovku .ttf. Pak jej stačí nahrát do adresáře, kde jsou všechny fonty – Písma. Ve Windows jej najdete v Ovládací panelyVzhled a přizpůsobeníPísma. V tomto adresáři se nachází všechna písma. Sem soubor s fontem nahrajte. Pokud máte zrovna otevřený nějaký editor pro psaní, je třeba jej zavřít a znovu spustit, aby písma viděl.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *