Native advertising

Za native advertising se skrývá reklama, která je přirozenější pro uživatele. Také ale méně nápadná, často až zaměnitelná za běžný obsah. Často se tváří jako přirozená součást obsahu a běžně bývá označována jako komerční sdělení, sponzorovaný obsah, partnerský příspěvek, doporučeno značkou apod. Ovšem setkáme se i s méně výrazným označením, proto je často tato reklama označována i za skrytou.

Na internetu se tento druh reklamy poměrně rozšířil a to hlavně z důvodu její vysoké účinnosti. V době kdy se začal šířit fenomén bannerové slepoty, hledali někteří distributoři obsahu způsob jak zefektivnit reklamu pro své inzerenty. Začal se objevovat koncept cílené reklamy, který se snažil identifikovat tu správnou cílovou skupinu a vhodným způsobem jí oslovit. Například zamíchat reklamu mezi výsledky vyhledávání či jim vložit reklamu mezi kanály, kterými odebírají novinky (RSS, newsletter). Další se ovšem vydali jinou cestou, která byla v té době rychlejší a účinnější a to agresivnější reklamními formáty.

V dnešní době se k native advertisign rychle vracíme. Jednak dochází prostor pro reklamu a distributoři obsahu potřebují efektivně prodávat a přichází fenomén blokování reklam pro každého. Stává se trendem, který se citelně odráží na příjmech z reklamy.

Ovšem native advertising není pro každého. Je nutné vytvářet reklamní kampaně na míru svému publiku za spolupráce s distributory obsahu. Nestačí už jen nakoupit reklamní plochy a prostě bannery zaplavit trh. Je nutné dodat vhodný obsah, který zaujme cílovou skupinu. To vyžaduje větší nahlédnutí do statistik a chování návštěvníků

I přes větší složitost dnes preferuje 45 % odborníků na marketing native advertising před tradičními modely a v roce 2016 jej budou svým klinetům doporučovat. Za vše ostatně mluví čísla. 70 % lidí se raději o novém produktu něco dozví z obsahu jako jsou zkušenosti a recenze než z reklamy. 52 % lidí, kteří se o produktu dozví z native advertising a zaujme je, si jej má zájem koupit. Oproti tomu tradiční reklama je efektivní jen v 34 %. Větší roli totiž hraje aktuální rozpoložení člověka. Naproti tomu člověk, který klikl na nějakou formu native advertising už má o produktu nějaké informace.

Co se týká zkušeností se zahraničí, tak postupný návrat native advertising zmínil Forbes, kdy v roce 2013 z této formy šlo až 20 % příjmů, přitom nijak vážněji nekonkuroval standardním formátům.

Nové značky na něj nedají dopustit. Podle některých studií je až o 82 % efektivnější při prosazování značky než tradiční metody propagace. Navíc 32 % dotázaných uvádí, že o takovouto reklamu by se podělila se svými přáteli a rodinou. Lidé si také takovéto reklamy více všímají. Při testování se zjistilo, že si o 53 % více native advertising pamatují oproti bannerům.

S native advertising se rozhodně budeme setkávat stále častěji.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *