Nejzajímavější nové domény

Nové domény (nTLD) jsou fenoménem posledních let. Vše bylo odstartováno v roce 2008 na konferenci v Paříži. Organizace ICANN, která má na starosti většinu domén prvního řádů, zahájila proces, který vedl k novým doménám jako jsou obecná slova, zkratky anebo i názvy měst. V roce 2012 ICANN představil téměř dva tisíce žádostí o nové domény prvního řádu.

Prozatím ještě nejsou všechny nové domény prvního řádu spuštěny. ICANN však počítá, že budou další kola, která přinesou nové domén.

Nové domény přináší hlavně možnost mít přesně takovou jakou chcete. Zatímco u .cz je najít vhodný název docela náročná záležitost, dokonce v některých oborech prakticky nadlidský úkol, tak u nTLD je momentálně všechno volné. Můžete si vybrat jakoukoliv a s největší pravděpodobností si jí zatím nikdo nezaregistroval. Dále můžete často ušetřit jedno slovíčko tím, že využijete právě to, které obsahuje samotná doména prvního řádu.

Na druhou stranu, vsadit na novou doménu není připravená spousta služeb. Ještě minulý rok s nimi měl problém i největší český vyhledávač Seznam. Pro přidání bylo nutné kontaktovat zákaznickou podporu. Dále jsou to staré formuláře, které si ověřují jestli náhodou nezkoušíte zadat TLD s více jak třemi znaky. Zvláště formuláře pro zadání emailové adresy. Takovou .review prostě nevezmou.

.xyz

Nejvíce nových domén prvního řádu je .xyz. Jejich počet se blíží k 2,4 milionu. Společnost, která za nimi stojí XYZ.COM LLC, vsadila na agresivní reklamní kampaň a doslova rozdávání .xyz zdarma. Navíc na první rok je možné doménu .xyz sehnat v různých akcích za dolar. Přes 60 % domén .xyz drží lidé z Asie. Spoustu domén .xyz vlastní i Google, který si je registroval ke své nové značce Alphabet (například abc.xyz). V ČR je .xyz druhou nejoblíbenější doménou.

.top

Druhou v pořadí podle počtu registrací je .top. Momentálně je jich registrovaných kolem 1,4 milionu. Obdobně jako u .xyz jich téměř 60 % drží registrátoři z Asie. Tato doména je v Česku nejoblíbenější. Celkem jich je na český kontakt registrováno přes 1300.

.online

Doména .online je sice až na 12. místě v celosvětovém žebříčku, je jich registrováno kolem 170 tisíc, ale v Česku je na třetím místě. Výhodou je, že toto slovo používáme i v češtině. Má do budoucna nahradit různé e-domény a i-domény. Místo slov jako eSlužba bychom psali služba.online.

Nevýhodu je, že je trochu delší v porovnání se zaběhnutými koncovkami. Také její cena není nejmenší. Zatímco v akci jí na první rok seženete za 230 Kč bez DPH, při prodloužení zaplatíce přes 700 Kč. Pro srovnání .cz doména vyjde na 125 Kč.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *