Jak vytvářet internetové stránky zdarma

Za posledních deset let se kompletně změnil přístup k tvorbě internetových stránek. Jednoduché a rychlé prezentace, se kompletně přesunuly na redakční systémy. I jednoduché vizitky se dnes běžně dělají ve WordPress. Ačkoliv to spousta vývojářů považuje za zbytečné plýtvání prostředky, vítězí hlavně jednoduchost. Nainstalovat a zprovoznit například výše zmíněný WordPress je velice jednoduché. Spousta společností poskytujících sdílený webhosting nabízí dokonce instalace na jedno kliknutí, takže odpadá nahrávání přes FTP anebo zřizování databází. Jednoduchý web je dnes možné vytvořit do hodiny. Na druhou stranu pro mnohé lidi to nestačí. Občas chtějí jen malé úpravy a jindy funkce, které jako plugin zdarma neseženete.

WordPress

Vsadit na WordPress místo vytvoření vlastního redakčního systému není vůbec špatný nápad. Můžete nabízet jednoduché prezentace, ale i komplexnější weby, které budou vyžadovat více uživatelů s rozdílným nastavením práv. Podobná řešení stojí desítky tisíc korun, pokud jsou dělaná na míru tak se mohou přehoupnout i přes sto tisíc. Samozřejmě jejich vývoj a zvláště ladění je otázkou měsíců. Pokud místo vytváření vlastního redakčního systému věnujete všechen tento čas to studia WordPress měli byste se o něm dozvědět prakticky vše a být schopni v něm také vše vytvořit.

WordPress má poměrně dobře zpracovanou dokumentaci a velkou uživatelskou základnu. Není tedy problém vyřešit jakýkoliv problém. Vzhledem k tomu, že na něm momentálně jede přes 25 % všech internetových stránek z top 1 milionu nejnavštěvovanějších, tak je k dispozici i velké množství návodů a to i v češtině.

A to nejdůležitější. WordPress je naprosto zdarma. V rámci licence si jej můžete upravit a přizpůsobit jak uznáte za vhodné, jen jej nesmíte vydávat za vlastní. Samozřejmě práci na něm můžete klientům běžně naúčtovat.

Tedy pokud chcete dělat internetové stránky, jako základ se naučte dělat s WordPress.

Gimp

GIMP neboli GNU Image Manipulation Program, je open source software v který je nejčastěji doporučován jako náhrada za Adobe Photoshop. S trochou tréninku a důkladným prostudováním manuálů by pro vás neměl být problém využít jej pro tvorbu grafiky potřebné pro internetových stránek. Zvládnete v něm vytvořit vše od malých prvků, přes navigační tlačítka až pro celé šablony.

Ačkoliv se v dnešní době spíše upouští od složité a náročné grafiky, stále je potřeba nějakou tu ikonku, šipku anebo tlačítko. Na toto vše vám GIMP bude stačit. Snad až na výjimku vektorové grafiky. Pro tu je lepší jiný open source software a to Inkscape.

PSPad

PSPad editor je freeware program, který vám pomůže s programováním nejen PHP skriptů. Má podbarvení syntaxe, které zpřehlední kód, je rychlý a nenáročný. Obsahuje však i spousty malých pomůcek jako je třeba konverze kódování, což dříve anebo později využijete, zvětšování/zmenšování písma, rozdělení oken se synchronizací posunu atd. Jsou to opravdu maličkosti, na které si ale opravdu rychle zvyknete.

Závěr

WordPress, Gimp a PSPad by vám měli stačit k tomu abyste rychle a efektivně dokázali vytvářet internetové stránky. Samozřejmě zvláště u WordPress bude třeba věnovat poměrně dost času studiu, experimentům a nějakému tomu testování. Ve výsledku však získáte mocného pomocníka, díky kterému budou stránky, které vytvoříte fungovat snad na každém webhostingu, což sníží náklady vašim klientům. U řešení na míru jsou často požadavky tak vysoké, že klient si musí pořídit VPS a k němu ještě administrátora, co se o vše bude starat.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *