Dneska si dáme jen odpočinkové téma. Pokud se považujete za opravdové IT nadšence, kteří na internetu strávili už pěkných pár let, tak byste měli znát všechny následují fakta.
Co je na logu oblíbeného prohlížeče Firefox?
Pokud odpovídáte že liška, tak se bohužel pletete ve skutečnosti je to totiž Panda červená. Firefox je ve skutečnosti oblíbenou přezdívkou tohoto vzácného zvířete, které žije v Himalájích a západní Číně.
Kam vede nejvíce odkazů na Wikipedii?
Na anglické wikipedii byl proveden test, kam vede nejvíce odkazů. Výsledkem byla stránka filozofie. Pokud budete klikat hned na první odkaz v článku, tak se v téměř 95 % vždy dostanete na stránku filozofie. Ve zbylých 5 % skončíte na článku bez odkazů. Takže když v hospodě sklouzne debata k filozofickým tématům, ve skutečně je to tak nějak přirozená cesta.
První internetová stránka
Internet byl původně určen pro armádní účely, později, téměř v podobě jak jej známe jej začaly využívat univerzity a výzkumná zařízení. Za úplně první stránku na celosvětovém internetu je považována info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Stále je online. Asi nikoho nepřekvapí, že je to čisté HTML, ostatně nic jiného v té době nebylo. V kódu jsou použity DT a DD, které už dnes nikde nenajdete. Stále ale fungují 🙂
Válka o výslovnost GIF
Formát GIF vytvořil Steve Wilke v roce 1987. Ovšem už od začátku se vedla diskuze zdali se má tato zkratka vyslovovat „gif“ anebo „jif“, protože G ve zkratce znamená Graphics. Sám Steve prohlásil že to má být „jiff“. Ovšem internet ani odborníci mu nevěří dodnes 🙂
Video s nejvíce shlédnutími na světě
Neexistuje na světě ani v historii video, které by mělo více shlédnutí než Gangnam Style na YouTube. V současné době má přes 2,6 miliardy shlédnutí, 11 milionů like a 1,5 milionů dislike a 5,2 milionu komentářů.
První email
První email byl oficiálně poslán v roce 1971. Ray Tomlinson si ho poslal sám sobě. Na otázku co si vlastně napsal, odpovídá dodnes že si to nepamatuje. Za první SPAM se považuje email, který poslal Gary Thuerk v roce 1978. Byla to nabídka prodeje IT techniky.
Obsah pro dospělé před internetem
Před internetem a rozvojem IT obecně nebylo moc jednoduché ukládat natož sdílet nějaký obsah pro dospělé. Každý kilobajt se totiž počítal. Lidé však jsou velice vynalézaví pokud jde o tuto tématiku. Obrázky se převedly na ASCII znaky, které moc nezabíraly, protože se v podstatě jedná o text a ty se pak sdílely. Zkuste se podívat na ASCII art a uvidíte jak to zhruba vypadalo.