Založit si vlastní blog je dneska velice jednoduché. Ať už použijete nejoblíbenější redakční systém na světě WordPress anebo jiný, nevyhnete se otázce, kde jej vlastně chci provozovat. Vyplatí se mi koupit nová doména? Nestačila by subdoména anebo radši použít službu WordPress.com? Zkusíme si projít jednotlivé možnosti.
WordPress.com
WordPress.com je služba, kde vám po registraci zřídí vaši vlastní instalaci. Vše je připravené k používání. Provozovatelé se postarají o jeho bezpečnost a jediné co musíte udělat je vybrat šablonu, předpřipravené pluginy a začít psát.
Na rozdíl od vlastní instalace se však musíte smířit s určitým omezením. Například nelze používat jiné šablony než připravené, které navíc není možné upravovat, pokud si nezaplatíte 30 USD/rok. To samé platí i o pluginech. Ačkoliv je výběr pluginů na wordpress.org celkem velký, nikdy nebudete moct používat právě ty které chcete.
Na druhou stranu nemusíte platit za webhosting. K dispozici máte 3 GB prostoru, za další si musíte připlatit.
Pro někoho může být problém i reklama, která se bude zobrazovat nepřihlášeným uživatelům. Ta lze odstranit za zhruba 30 USD/rok. Vlastní reklama je navíc zakázaná.
Zajímavou výhodou, pokud píšete anglicky, je i možnost propagace. V případě že píšete články na určitá témata, tak se můžete dostat mezi blogs of the day anebo oblíbené štítky.
Vlastní doména na vlastním webhostingu
Pokud se rozhodnete pro vlastní instalaci WordPress, tak jste prakticky volní. Můžete používat jakoukoliv šablonu, plugin a upravit si je podle toho jak potřebujete. Jediným limitem vám bude kapacita webhostingu, kde si váš WordPress nainstalujete. Ovšem vzhledem k cenám dnešních webhostingů si za 25 Kč můžete zřídit blog či magazín, který zvládne i deset tisíc návštěvníků za den. Samozřejmě zde je nutné postarat se o nějakou optimalizaci – hlavně cachovací plugin.
Problémem však je, že se o vše musíte starat. Samotná instalace je zřejmě nejnáročnější. Vyhnout se jí můžete tak, že si vyberete hosting, který má takzvaný instalátor aplikací. V podstatě stačí kliknout na ikonku, vyplnit pár detailů o budoucím blogu a do pár minut je vše nainstalované.
Dále je třeba se samozřejmě o WordPress starat. Musíte jej pravidelně aktualizovat včetně šablon a pluginů. Postarat se o boj se spamem v komentářích a bezpečnost, zvláště pokud máte otevřenou registraci.
Vlastní doména dnes není moc drahá. Pokud zvolíte naší národní doménu .cz, tak jí lze koupit rovnou u poskytovatelů hostingu od 125 Kč bez DPH. Další levnou alternativou je .eu. Většinou je na první rov v akci za několik desítek korun. Další rok je prodloužení od 110 – 175 Kč. Ceny registrace a prodloužení se často liší. Chce to vybrat dobrý kompromis. Za roční hosting a doménu zaplatíte kolem 500 Kč.
Nespornou výhodu je možnost na vlastním blogu vydělávat peníze. Jakmile získáte nějaké návštěvníky, stáváte se potenciálně zajímaví pro inzerenty. Na výběr jsou různé reklamní systémy, které platí za kliknutí na reklamu, zobrazování anebo procenta ze zisku. Dalším zdrojem příjmů mohou být reklamní články. Pokud máte blog zaměřený na určitý obor je to velká výhoda.
Weby na vlastní doméně mají však více výhod. Například získáte vlastní emailovou schránku. Nemusíte tak složitě vymýšlet nějaké volné jméno. Prostě si vyberete jaké chcete. Vyhledávače mají také více rádi projekty na samostatné doméně.
Subdomená
Subdoména, neboli doména třetího řádu je třeba subdomena.domena.tld. Pokud už doménu vlastníte můžete si založit blog právě na subdoméně. Výhodou je, že nemusíte platit za doménu, protože subdomény jsou zdarma a můžete jich mít kolik chcete. Dále je poskytovatelé hostingu „dávají“ zdarma. Odpadnou vám tedy prakticky všechny náklady.
WordPress se na subdoménách chová zhruba stejně jako na doméně. Můžete používat jaké chce šablony anebo pluginy. Nejsou zde žádná omezení.
Nevýhodu je delší adresa, kterou si vaši čtenáři nemusí snadno zapamatovat. Také tak trochu žijete ve stínu samotné domény. Pokud jí například nevlastníte a někdo vám jí jen půjčil, tak vlastně není vaše. Kdykoliv vám jí může zrušit a přijdete o všechno.
Vyhledávače se subdoménami obecně problém nemají. Naproti tomu některé reklamní systémy ano. Vyžadují aby byl web provozován na doméně, což je škoda.
Závěr
Každá varianta má své výhody a nevýhody. V dnešní době, kdy jsou domény a webhosting velmi levné, však převažuje spíše ta s vlastní doménou a webhostignem. Získáte tím více svobody a můžete si vychutnat vše co WordPress nabízí.
Samozřejmě pokud chcete blogovat jen občas pro sebe a nehodláte vydělávat žádné peníze stojí za úvahu i wordpress.com.