Ačkoliv redakční systém WordPress nepatří zrovna k nenáročným aplikacím, není problém pro něj sehnat webhosting za pár korun, což se nedá říct o některých jeho konkurentech (například na jeden z nejmodernějších CMS Ghost potřebujete VPS kvůli specifickým požadavkům). Naproti tomu WordPress potřebuje jen trochu prostoru, PHP a MySQL. Na jednom webhostingu, tak není problém provozovat více instalací. Ovšem kde brát domény?
Domény třetího řádu a WordPress
Jedním z řešení zdarma je umístění instalace na doménu třetího řádu – subdoménu. Tedy subdomena.doména.cz. I většina levných webhostingů nabízí provoz neomezeného množství domén třetího řádu. Stačí si pořídit nějakou univerzální doménu, na které budou subdomény vypadat dobře a je hotovo.
Z technického hlediska můžete narazit na několik problémů.
Sdílená databáze
V dnešní době se většinou u databáze limituje celkový prostor než velikost jedné konkrétní databáze. Pokud však váš webhoster omezuje počet databází není problém využít jednu společnou a vše řešit pomocí předpon u tabulek. Toto nabízí samotná manuální instalace. Je tedy dost možné, že nepůjde využít automatického instalátoru WordPressa a bude třeba:
- Stáhnout si instalační balíček.
- Rozbalit archiv .zip.
- Nahrát vše přes FTP.
- Vytvořit databázi (pokud už je vytvořená, tento krok můžete přeskočit).
- A provést manuální instalaci.
Nejedná se o nic náročného. Jen je potřeba počítat s nějakým časem pro nahrání dat na server.
Sdílená adresářová struktura
Samozřejmě ideální je, když si jednotlivé skripty instalací navzájem nevidí do adresářů. Ovšem, aby se ušetřily náklady, zvláště levnější webhostingy vše ukládají do podadresářů. V případě napadení jedné instalace, pak může dojít k zamoření všech. U většího množství pak je rychlejším řešením obnovení ze zálohy.
Subdomény a WordPress multisite
Naopak jednou z největších výhod využití domén třetího řádu je možnost aktivace skryté funkce zvané multisite (od verze 2.9 je součástí standardní instalace). WordPress totiž umí využít jednu instalaci pro provoz teoreticky neomezeného množství webů v rámci jedné domény. Ta se pak spravuje přes centrální účet, který ovládá super admin.
WordPress multisite je pro zkušenější uživatele a vyžaduje alespoň minimální znalosti práce s WordPress. Je třeba zeditovat wp-config.php. Také je zde poměrně slušná šance, že se dostanete do problémů s nefunkčními odkazy kvůli nastavení .htaccess.
Na druhou stranu jakmile vše nakonfigurujete a zprovozníte, tak vše funguje daleko jednodušeji a je jednoduché na správu. Například u 30ti WordPressů aktualizujete jen jeden.
Subdoména a vyhledávače
Spousta lidí se bojí provozovat své internetové stránky na doménách třetího řádu kvůli vyhledávačům. Myslí si, že je za to budou penalizovat. To se stane jen v případě, že budete porušovat pravidla.
Google se například dívá na subdomény jako samostatné weby. Dokonce je musíte přidávat po jedné do Google Webmaster Tools a samostatně ověřovat.
Seznam je k doménám třetího řádu opatrnější. Jednotky nevadí ale desítky se mohou opravdu jevit jako podezřelé (doorway page).
Doména .tk
Doménu .tk je národní doménou státu Tokelau. V rámci propagace jí rozdává správce zdarma. Stačí se zaregistrovat a nějakou si vybrat na stránkách dot.tk. Existují dva druhy domén .tk. Ty co jsou zdarma a pak placené.
Domény zdarma lze registrovat na dobu od 1 do 12 měsíců. Prodloužit je můžete teprve 15 dnů před expirací. Vzhledem k tomu, že jsou často zneužívány k nelegální činnosti jsou hodně pod drobnohledem. V případě, že na ně umístíte warez, obsah pro dospělé (včetně témat zbraní, drog atd.) tak budou zrušeny. Opravdu je třeba si to hlídat, jeden nevhodný obrázek a máte po doméně. Dále se hodně dbá na autorská práva. U verze zdarma se s vámi nikdo nebude bavit a okamžitě doménu zruší, pokud vás někdo nahlásí.
U každé domény zdarma se hlídá návštěvnost (buď přesměrováním anebo DNS). Pokud na ní nebude nikdo chodit, tak vám jí také zruší.
Domény .tk a vyhledávače
Jak už bylo zmíněno výše, domény .tk nemají moc dobrou pověst i proto ve vyhledávačích mají už do začátku minusové body do autority u Google. Pro začínající web je tak náročnější si jí vybudovat. Jakmile však dosáhnete určitého stupně, tak nemusíte nic řešit a vše je v pořádku. Podle některých měření to byl Google Page Rank 1, ovšem ten už se údajně nebude aktualizovat.
Nejlevnější domény pro WordPress
Ne všechny domény jsou drahé. Velké množství registrátorů a obchodníků je prodává a prodlužuje za nákupní ceny. Často je však velký rozdíl mezi cenou za první rok a prodloužením (renew). Mezi nejlevnější domény patří:
- .cz – 125 Kč bez DPH
- .eu – 4 EUR (110 Kč) registrace 3,75 EUR (cca 103 Kč) prodloužení bez DPH
Ceny .net, .org a dalších nadnárodních domén se každoročně zvyšují. Výjimkou je .com doména, jejíž cena musí zůstat stejná minimálně do roku 2018 na 7,85 USD (cca 172 Kč).
Nejlepší je tak zřejmě naše národní .cz doména.