Tato otázka se objevuje v diskuzích poměrně často. Většinou v souvislosti s etickými hranicemi. Tazatel si většinou není jistý, zdali za něco, co je běžně zdarma si může vzít peníze. Má také strach prodávat oblíbené redakční systémy, které jsou zdarma.
Redakční systémy jako je WordPress, Joomla anebo Drupal jsou vyvíjeny jako open source. To znamená, že v rámci své licence jsou open source, zdarma a nikomu nepatří. Tedy prodávat je nesmíte. Nemůžete někomu slíbit, že mu naprogramujete redakční systém, nainstalovat WordPress a chtít po něm za něj peníze. To je porušením licence a můžete z toho mít problémy.
Na druhou stranu je zcela běžné vzít si peníze za čas, který potřebujte k instalaci a úpravám. Pro většinu z vás je nakopírování instalačního balíčku přes FTP naprosto jednoduchá záležitost, která nestojí ani za zmínku. Vytvořit uživatelský účet a databázi v MySQL je otázkou pár kliků. Na druhou stranu běžný uživatel internetu, který je rád za funkční prohlížeč něco takového neovládá. A než se všechno učit o začátku, radši zaplatí někomu, kdo to za něj zvládne. Řekněme si to na rovinu. Fungování FTP a MySQL může pro vás být banalitou, ale nějak jste se to naučit museli. Stálo vás to ze začátku pár hodin času, později jste se v tom zlepšovali a také řešili překážky jako jsou třeba práva k souborům a adresářům, správné nastavení .htaccess a občas došlo i na komunikaci se zákaznickou podporou. Tohle všechno se dá souhrnně nazvat zkušenosti a lidé se zkušenostmi se prostě za práci platí.
Všechen servis, který k instalaci WordPress poskytujete je založen na vašich zkušenostech. Kolikrát jste museli řešit napadení instalace? Kolik času a nervů vás to stálo? Teď už jste ve fázi, kdy víte jak co funguje, kam kliknout a jak komunikovat i s podporou webhostingu. Umíte si představit člověka, který si nainstaloval WordPress jedním kliknutím? Asi byste mu doporučili, než t ořešit sáhnout po záloze, kterou většinou ani nemá. Takže ano i servis spojený s údržbou něco stojí, protože to jsou vaše těžce nabité zkušenosti, vaše know how.
Když už mluvíme o servisu, lidé si rádi zaplatí za dobrý pocit, že se o vše staráte (aktualizace, zabezpečení, zálohy atd.). I když se něco pokazí vědí, že mají vás a vy se o to postaráte.
Za takovýto servis si můžete vzít peníze a nikomu z tvůrců CMS to vadit nebude. Pro komunitu se v podstatě staráte o propagaci jejich redakčního systému. Díky vám je o další bezpečnou instalaci zajištěno. Jestli i tak máte špatný pocit, není nic snazšího, než to komunitě vrátit. Můžete například finančně podpořit vašeho oblíbeného vývojáře rozšíření anebo přispět na vývoj větších projektů. Existuje spousta neuvěřitelných projektů, které vznikly jen díky crowdfundingu.
Určitě přijdete na spousty dalších nápadů jak se komunitě odvděčit.