Jak prohlížet na internetu anonymně stránky

Na internetu je ve skutečnosti jen velmi málo anonymity. Prakticky všechna komunikace jde dopátrat. Správní lidé na správných místech toho mohou zjistit opravdu hodně. Ovšem jde jim to stížit, dokonce až do takové míry, že se dá mluvit o nedohledatelnosti.

Jak probíhá jednoduchá komunikace

Abyste se mohli přes internetový prohlížeč dostat na webové stránky proběhne poměrně hodně komunikace, která projde přes několik uzlů (zařízení – domácí/firemní router, server poskytovatele internet atd.). Na každém z nich o této komunikaci bude, ten kdo zařízení kontroluje vědět. Často se také ukládá komunikace do záznamů (logů). Většinou to ale nejsou konkrétní informace, jen kdo s kým v kolik komunikoval. Ovšem pokud bude chtít, může sledovat kompletní přenesená data.

Výjimkou je komunikace přes HTTPS. Ta je šifrovaná. Tam je vidět jen kdo komunikuje s kým. Záleží na formě komunikace. Může vidět jen IP adresu kam se připojujete anebo i doménu. Pokud tedy chcete skrýt, že navštěvujete Facebook anebo web pro dospělé, tak vám v tom HTTPS nepomůže.

VPN

VPN (virtual private network) je technologie, která vám zajistí šifrovanou komunikaci přes HTTPS mezi vámi a serverem VPN. Serveru s VPN předáte, co chcete navštívit a on vám to poskytne. Reálné tak kdokoliv mezi vámi a VPN uvidí jen zašifrovanou komunikaci s VPN. Co je „za“ VPN už neuvidí. Tedy pokud se přes VPN připojíte k Facebook, tak o tom nikdo nebude vědět. Výhodou VPN je i to, že posílá šifrovaně i data ze stránek, které HTTPS nepoužívají. Je to samozřejmě o důvěře, VPN je jen dalším uzlem, kdo jej ovládá tak ten bude o celé komunikaci vědět.

VPN zdarma má v sobě například internetový prohlížeč Opera. Jak VPN aktivovat a používat najdete v článku VPN jednoduše přes prohlížeč Opera.

Poznámka: Samozřejmě VPN toho umí daleko více, ale pro náš příklad to není podstatné.

Tor

Jak bylo zmíněno, kdo ovládá server, na kterém běží VPN může sledovat i co děláte. Pokud byste se třeba dopustili nějakého trestného činu, tak si patřičné úřady mohou vyžádat od provozovatele VPN záznamy o vaší aktivitě. Existuje však řešení, kde i úřady jsou krátké. Nazývá se TOR. Hlavním účelem TOR je umožnit komukoliv brouzdat internet bez toho, aby jej šlo vystopovat. Mimo dosah úřadů i tajných služeb. Šlo tedy o projekt na zajištění svobody projevu. Samozřejmě se také často zneužívá pro různou kriminální činnost. To jsme ale odbočili.

TOR využívá při komunikaci minimálně 3 uzly. Každý uzel ví, kterému dalšímu má informace předat a od kterého je získat. Nemá už ale ponětí o tom, co se děje dále anebo předtím. Tedy uzel 1 ví že má předat šifrovanou komunikaci vám od uzlu 2. Neví však o tom, který je uzel 3 z kterého se připojujete k cílové stránce. To je z důvodu, pokud by někdo zabavil server, kde běží uzel 1, tak si přečte jen že vy jste komunikovali s uzlem 2, ale co se dál dělo už nezjistí. Vše je navíc šifrované.

K TOR se připojíte přes takzvaný TOR browser. Jedná se o speciální prohlížeč – upravený Mozilla Firefox ESR. Tedy pokud používáte Firefox tak je velmi podobný. Tento prohlížeč zároveň nepředává jakékoliv informace o vašem operačním systému, rozlišení obrazovky atd. Podle těchto hodnot se dá totiž uživatel za určitých okolností identifikovat. Samozřejmě to může mít negativní vliv na funkčnost stránek.

TOR se také snaží spousta poskytovatelů stránek různě omezovat, protože přes něj jdou často různé druhy útoků. Nemusíte se tedy s ním dostat všude. Také má vzhledem k množství uzlů, přes které jde komunikace, zpoždění. Stránky se déle nahrávají. Všechno je o dost pomalejší.

Pokud však chcete naprosto anonymně procházet stránky tak, jednodušší řešení momentálně nenajdete.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *