Proč je responzivní design stále důležitější

Internetové stránky se mění. Populární rotující zelené lebky, které musela mít každá pořádná stránka a pozadí s texturou patří minulému tisíciletí. Dneska už animované gif převažují spíše v internetových mémech. Komplexní navigační pruhy v levém a pravém rohu, kde bylo všechno zase byla aktuální v minulém desetiletí. Pokrok jde dál a přizpůsobuje se technologiím a požadavkům běžných uživatelů. Aktuálním trendem je responzivní design, který se dokáže přizpůsobit tabletům, mobilům anebo i chytrým hodinkám.

Lidé s internetem pracují jinak

Dříve jsme s internetem pracovali pouze u stolních počítačů. Měli jsme k dispozici velký monitor a spoustu času. Jak roky utíkali jsme se stali více mobilními, což také změnilo jak s internetem zacházíme. V současné době se nepřihlašujeme, jsme online pořád. Vytáhneme chytrý telefon zkontrolujeme sociální sítě, novinky, zatímco čekáme ve frontě na kávu.

Informace tak potřebujeme mít rychle. Když uvidíme reklamu a klikneme na ní nemáme čas prozkoumávat stránku. Chceme vidět to, proč jsme přišli. Žádné dekorace. Web musí být rychlí, přeskládat se na míru našemu zařízení. Udělat na nás dojem a dát možnost produkt produkt rychle uložit pro pozdější použití. Reponzivní design je na tohle prostě ideální.

Představa, že přijdu na stránku a musím si jí zvětšit je nám nepříjemná. Proč bych se já, návštěvník z 21. století, měl přizpůsobovat obsahu nějaké stránky? Vždyť je ho všude plno. Není nic jednoduššího než stránku zavřít a ve vyhledávání kliknout o řádek níže. Obsah už přestává být unikátním, je ho všude dost. O návštěvníka musíme bojovat všemi dostupnými prostředky. Nemůžeme si dovolit spoléhat na to, že jeho mobilní zařízení je zastoupeno v natolik minoritním množství, že se nám nevyplatí jej ani jen otestovat, natož pro něj web optimalizovat.

Od oken k blokům

Dnešní mobilní zařízení nabízejí daleko méně možností ovládání než počítač s operačním systémem. Vše slilo do jednoho slovíčka – app či aplikace. Každá větší stránka mou svou vlastní aplikaci. Uživatelé si na ně zvykají. Nejsou to žádné komplexní programy ale prostě pár tlačítek na které se dá kliknout. Žádná okna se spoustou nastavení spíše jakési bloky. Responzivní design má tu výhodu, že se většinou chová podobně jako tyto bloky. Z postranních menu se stanou bloky, které se zakomponují do rolovací stránky. Uživatel má pocit, že je jen v další aplikaci. Pokud se responzivní design dobře udělá může se stránka v podstatě chovat jako aplikace. Je mu prostě blíže.

Reponsivní design je levnější

Nejdříve jsme měli mobilní telefony, pak přišli tablety, teď jsou v módě hodinky a chytré televize. Umíte si představit, že byste vsadili na začátku na mobilní verzi stránek? Ta by vypadala zase hodně podivně na tabletech. Nakonec byste měli mobil.doména.tld, tablet.doména.tld, hodinky.doména.tld a televize.doména.tld. Za chvilku tu máme ještě ledničky a něco určitě udělají i na záchod. Cesta individuálního webu pro každé zařízení možná funguje ale je drahá. Vyžaduje zvláštní údržbu a také rozšiřování pro nová zařízení, které teprve přijdou. Navíc věci se jen nezmenšují, ale i zvětšují. Už teď máme v obchodech televize ve 4K. Jak v nich bude vypadat váš web?

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *